مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

ظرفیت شیرین‌سازی میعانات گازی کشور ۸۰ هزار بشکه افزایش یافت

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با اقدامات صورت گرفته ظرفیت شیرین‌سازی میعانات گازی کشور ۸۰ هزار بشکه افزایش یافت.

به گزارش جنوب استان محسن خجسته‌مهر صبح دوشنبه در مراسم بهره‌برداری از نخستین واحد شیرین‌سازی میعانات و مرکاپتان‌زدایی در فازهای ۲ و ۳ پارس‌جنوبی اظهار داشت: شاهد اجرای برنامه‌های بسیار خوبی در پارس جنوبی اجرایی شده است.

وی از افزایش ۸۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت شیرین‌سازی میعانات گازی در پارس جنوبی خبر داد و خاطرنشان کرد: اجرای این پروژه مهم و کاربردی زمینه‌ساز توسعه صادرات این حصول خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از تقویت صادرات میعانات گازی کشور خبر داد و بیان کرد: با افزایش تقاضای جهانی برای میعانات گازی شیرین شاهد افزایش صادرات این محصولات از کشور خواهیم بود.

واحد مرکاپتان‌زدایی از میعانات گازی پالایشگاه فازهای ۲و۳ پارس جنوبی با هدف تکمیل زنجیره ایجاد ارزش افزوده پالایشگاه، کاهش اثرات خوردگی ترکیبات مضر موجود بر تأسیسات و تجهیزات پالایشگاهی، کاهش آلاینده‌های زیست‌محیطی، ارتقا و بهبود کیفیت میعانات گازی و رسیدن به استانداردهای بین‌المللی، تولید خوراک مناسب جهت صنایع پالایشی و پتروشیمی و سوخت نیروگاه‌ها و در نهایت سهولت در بازاریابی و صادرات احداث شده است.

این پروژه، شامل احداث واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی و احیای کاستیک، واحد خنثی‌سازی پساب‌های کاستیک، احداث واحد تصفیه برای نخستین‌بار در پالایشگاه‌های گازی، واحد تولید هوای فشرده و و پکیج تولید اکسیژن ۶۰ درصدی، احداث یک دستگاه مخزن ذخیره‌سازی آب آتش‌نشانی جدید در محدوده مخزن آب آتش‌نشانی موجود پالایشگاه با ظرفیت شش هزار مترمکعب و پست جدید برق است.

واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی بر پایه دانش فنی و لیسانس پژوهشگاه صنعت نفت طراحی و مراحل خرید کالا، ساخت، نصب و راه‌اندازی آن در قالب قرارداد (EPCC) توسط شرکت پتروصنعت از مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء اجرا شده است.

انجام سرمایه‌گذاری ۷۷ میلیون یورو با پیش‌بینی سودآوری چهار دلاری به ازای هر بشکه میعانات گازی و با بازگشت سرمایه‌گذاری یک ساله، سودآوری و درآمدی فراتر از ۱۱۰ میلیون دلار در سال برای کشورمان به ارمغان خواهد آورد.

این طرح زمینه اشتغال ۵۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به مدت چهار سال به صورت غیرمستقیم را فراهم کرده است.