محمد باقر قالیباف

بازدید رئیس مجلس شورای اسلامی از پالایشگاه دوم منطقه پارس جنوبی

محمد باقر قالیباف در سفر به استان بوشهر از پالایشگاه دوم منطقه گازی پارس جنوبی بازدید کرد.

به گزارش جنوب استان رئیس مجلس شورای اسلامی که امروز پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ به منظور نظارت ستادی از حوزه های انتخابیه نمایندگان بوشهر، به این منطقه سفر کرده در اولین برنامه نظارتی خود از پالایشگاه دوم شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه و طرح های در دست این پالایشگاه و همچنین اتاق کنترل این مجتمع بازدید کرد.

رئیس قوه مقننه کشورمان در جریان این نظارت با پرسنل پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی گفت و گو و در جریان مشکلات آنها در حوزه وضعیت حقوق و دستمزد، اخذ مالیات از حقوق و عدم تناسب با وضعیت شغلی و نیز تبدیل وضعیت شغلی آنها قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر به استان بوشهر امروز از فازهای دو و سه مجتمع گاز پارس جنوبی و اسکله صیادی و تجاری عسلویه بازدید کرد.

محمد باقر قالیباف از پالایشگاه فاز دوم میدان گازی پارس جنوبی و اتاق کنترل این پالایشگاه دیدن کرد.

رئیس مجلس در این بازدید وضعیت حقوق کارکنان پالایشگاه‌های پارس جنوبی و فرمول کسر مالیات را جویا و پیگیر حل آن شد.

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید  از اسکله صیادی و تجاری بندر عسلویه  با صیادان و ملوانان گفتگو کرد و مشکلات شان را جویا شد.

میدان گازی پارس جنوبی (با نام گنبد شمالی در سمت قطر)، یکی از بزرگترین منابع گازی مستقل جهان است که برروی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس و به فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری ساحل جنوبی ایران قرار دارد. مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع بوده که بخش متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع میباشد.

میدان مشترک گازی پارس جنوبی، با دارا بودن ۱۴/۲ هزار میلیارد متر مکعب گاز درجا (معادل ۸% کل ذخایر گاز جهان و ۴۷% ذخائر گاز شناخته شده کشور)، ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی، ۷.۵ میلیارد بشکه نفت خام در لایه‌های نفتی و وجود بزرگترین منبع هلیوم، از نظر ارزش اقتصادی دارای جایگاه بی‌نظیر و منحصر به فردی در اقتصاد ملی کشور می‌باشد.

توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی باهدف تامین گاز مورد نیازکشوردر بخش‌های تزریق به میادین نفتی، عرضه به واحد‌های صنعتی و نیروگاه‌ها، گازرسانی به واحد‌های خانگی- تجاری، تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی وصادرات گاز، میعانات گازی، گازمایع و گوگرد در برنامه‌های وزارت نفت قرارگرفته است.

شرکت در کنگره یکصد و هفتمین سالگرد شهادت شهید رئیسعلی دلواری مهم‌ترین برنامه سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به بوشهر است.

این مراسم امشب در دلوار در محل موزه شهید رئیسعلی دلواری برگزار می‌شود.

میدان گازی پارس جنوبی (با نام گنبد شمالی در سمت قطر)، یکی از بزرگترین منابع گازی مستقل جهان است که برروی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس و به فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری ساحل جنوبی ایران قرار دارد. مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع بوده که بخش متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع است.

میدان مشترک گازی پارس جنوبی، با دارا بودن ۱۴٫۲ هزار میلیارد متر مکعب گاز درجا (معادل ۸% کل ذخایر گاز جهان و %۴۷ ذخایر گاز شناخته شده کشور)، ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی، ۷٫۵ میلیارد بشکه نفت خام در لایه‌های نفتی و وجود بزرگترین منبع هلیوم، از نظر ارزش اقتصادی دارای جایگاه بی‌نظیر و منحصر به فردی در اقتصاد ملی کشور می‌باشد.

توسعه میدان مشترک گازی پارس جنوبی با هدف تامین گاز مورد نیاز کشور در بخش‌های تزریق به میادین نفتی، عرضه به واحد‌های صنعتی و نیروگاه‌ها، گاز رسانی به واحد‌های خانگی – تجاری، تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی و صادرات گاز، میعانات گازی، گاز مایع و گوگرد در برنامه‌های وزارت نفت قرار گرفته است.

202209100182595914.jpg (675×340)

حسین باغبان مدیر پالایشگاه دوم با اشاره به افزایش میزان تولیدات در پالایشگاه دوم، اظهار داشت: این پالایشگاه روزانه بالغ بر ۶۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین و ۵۵ هزار بشکه میعانات گازی را تولید می‌کند و رکورددار تولید گاز به شمار می‌رود.

وی گفت: با افتتاح واحد مرکاپتان‌زدایی میعانات گازی، خنثی‌سازی پساب کاستیکی و سرویس‌های وابسته، آمادگی داریم روزانه ۸۰ هزار بشکه میعانات را فرآورش کنیم که نقش موثری در ارزاوری برای کشور ایفا می‌کند.

مدیر پالایشگاه دوم افزود: واحد مرکاپتان زدایی میعانات گازی توانایی دارد تا سقف ۱۰۰ واحد در میلیون (PPM) مرکاپتان زدایی از میعانات را انجام دهد که نقش موثری در ارتقاء کیفیت محصول و شیرین سازی میعانات دارد.

در این بازدید، باهوش مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی، استاندار و نماینده ولی فقیه استان بوشهر، نمایندگان کمیسیون انرژی و استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی و مسؤولان محلی حضور داشتند.