سهم بیش از ۵۰ درصدی پارس جنوبی در درآمد دولت

سهم بیش از ۵۰ درصدی پارس جنوبی در درآمد دولت

جنوب استان: به گفته هاشم‌زاده فرهنگ، سهم گاز طبیعی در سبد کشورهای دنیا ۲۳ درصد است و در کشور ما ۷۱ درصد و این رسالت مهم صنعت گاز است. مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه تاکنون ۸۰ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده است، اعلام کرد: بودجه عمومی کشور در سال گذشته، ۶۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و ارزش محصولات پارس جنوبی در این سال ۳۸۴ هزار میلیارد تومان محاسبه شده که به این معناست ۵۴ درصد درآمدهای دولت از محصولات پارس جنوبی است.

هادی هاشم‌زاده فرهنگ، در جریان سفر مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به عسلویه و بازدید از شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی، تصریح کرد: اگر هر فاز پارس جنوبی درست کار کند یک درصد بر رشد ناخالص ملی تأثیرگذار است.

وی ادامه داد: ۷۵ درصد تولید گاز کشور، ۵۰ درصد ذخایر گاز ایران و هشت درصد ذخایر گاز دنیا در پارس جنوبی می باشد.

گام‌های پایانی توسعه پارس جنوبی 

هاشم‌زاده فرهنگ افزود: پارس جنوبی میدانی مشترک با کشور قطر است، این کشور چهار سال زودتر از ما و در سال ۱۳۷۷ بهره‌برداری از این مخزن را آغاز کرد و ایران از سال ۱۳۸۱ شروع به بهره‌برداری کرد، اما قطر حداکثر ۱۷۵.۷ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۲۰ توانسته از این مخزن برداشت کند و ما از سال ۱۳۹۷ یا ۲۰۱۸ از قطر پیشی گرفتیم و در سال ۱۳۹۹ رکورد تولید ۲۰۲.۳ میلیارد مترمکعب از پارس جنوبی را ثبت کردیم.

به گفته وی، سهم تجمعی ایران از این مخزن گازی ۴۲ درصد و قطر ۵۸ درصد است.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تأکید کرد: ان‌شاءالله با راه‌اندازی نخستین واحد تصفیه و فرآورش گاز فاز ۱۴ تا پایان امسال و تکمیل آن تا سال آینده به گام‌های پایانی توسعه پارس جنوبی نزدیک می‌شویم.

وی بیان کرد: سهم گاز طبیعی در سبد کشورهای دنیا ۲۳ درصد است و در کشور ما ۷۱ درصد به گاز وابسته هستیم و این به نظرم رسالت مهم صنعت گاز است.