رئیس شبکه بهداشت کنگان:

جمع آوری سگ‌های بلاصاحب در کنگان مطالبه عمومی است

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: جمع‌آوری سگ‌های بلاصاحب به یک دغدغه و خواست عمومی شهروندان شهرستان کنگان تبدیل‌شده است.

به گزارش جنوب استان، محمود میر حاجی بعد از ظهر یکشنبه در جلسه کمیته شهرستانی سامان‌دهی و کنترل حیوانات موذی با محوریت سامان‌دهی سگ‌های بلا صاحب در شهرستان کنگان اظهار داشت: وجود سگ‌های ولگرد و بی‌صاحب یک تهدید جدی در امر بهداشت و سلامت جامعه است که نه‌تنها باعث بروز مشکلات عدیده‌ای برای شهروندان می‌شود بلکه پرسه زدن این حیوانات در معابر عمومی چهره شهر را نامطلوب جلوه می‌دهد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان اضافه کرد: بحث جمع‌آوری سگ‌های بلا صاحب به یک دغدغه و خواست عمومی شهروندان شهرستان کنگان تبدیل‌شده است و ارگان‌های مرتبط باید توجه ویژه‌ای به ساماندهی این مسئله داشته باشند.

همه دستگاه‌ها پای کار باشند

نماینده فرمانداری و مسئول خدمات شهری شهر کنگان نیز افزود: سامان‌دهی وضعیت سگ‌های ولگرد یک امر بین بخشی بوده و برای تحقق آن نیازمند همکاری نهادهای دولتی به‌ویژه شبکه بهداشت و درمان، محیط‌زیست، شهرداری، دام‌پزشکی و سازمان‌های مردم‌نهاد است که با تشکیل کارگروهی مشترک، باهم همکاری داشته باشند.

اکبر رضایی اذعان داشت: تنها عمل زنده گیری و نگهداری سگ‌های بلاصاحب ملاک ساماندهی نیست، زیرا باید غربالگری انجام‌شده، سگ‌های بیمار جدا و مابقی نیز واکسیناسیون شده و عقیم‌سازی شوند تا از زاد و ولد و انتقال بیماری جلوگیری شود.

نماینده فرمانداری و مسئول خدمات شهری شهر کنگان گفت: درخواست ما از دیگر ادارات عضو شورای سلامت این است که به‌صورت جدی پای‌کار آمده و کمک‌حال شهرداری باشند.

در راستای پیگیری‌های واحد سلامت محیط شبکه بهداشت و درمان کنگان با همکاری واحد بیماری‌های واگیر و با محوریت شهرداری بندر کنگان جلسه کمیته ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بلاصاحب در سالن شهرداری کنگان برگزار شد

کاهش ایجاد اختلال در محیط‌زیست با رعایت قوانین پسماند

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت:رعایت قوانین پسماند از سوی ادارات اثرات زیان‌بار زباله‌ها را کم کرده و از ایجاد اختلال در محیط‌زیست جلوگیری می‌کند.

مهندس محمود میر حاجی گفت: استناد به قوانین زیست‌محیطی یکی از ابزارهایی است که مسئولیت دستگاه‌های اجرایی در آن مشخص‌شده است.
وی تصریح کرد: رعایت این قوانین از سوی ادارات اثرات زیان‌بار زباله‌ها را کم کرده و از ایجاد اختلال در محیط‌زیست جلوگیری می‌کند.
میر حاجی افزود: در زمینه تخلفات دفع غیربهداشتی فاضلاب خانوارها در سطح شهرستان کنگان نیازمند فرهنگ‌سازی با محوریت شهرداری و همکاری کلیه ادارات مرتبط و همچنین سمن‌ها هستیم.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان تصریح کرد: درباره متخلفین پرتکرار نیز باید پس از آموزش و تذکرات لازم، طی مراحل قانونی اقدامات قضایی لازم به عمل آید.
در راستای تشکیل کمیته‌های فرعی تخصصی شورای سلامت شهرستان کنگان جلسه کمیته تخصصی پسماند و فاضلاب با حضور مسئولین شهرستانی در کنگان تشکیل گردید.