وزیر امور اقتصاد و دارایی:

مجتمع گاز پارس جنوبی روزانه ۸۴۵ میلیون مترمکعب گاز فرآورش می‌کند

خاندوزی ، وزیر امور اقتصاد و دارائی گفت: مجتمع گاز پارس جنوبی روزانه ۸۴۵ میلیون مترمکعب گاز را در تمامی پالایشگاه‌های کشور فرآورش می‌کند.

به گزارش جنوب استان، سید احسان خاندوزی شنبه اول بهمن در حاشیه‌ی بازدید از پالایشگاه نهم مجتمع گاز پارس جنوبی ( فاز ۱۲) با اشاره به اینکه، استمرار تولید در منطقه پارس جنوبی از جلوه‌های کارجهادی است اظهار کرد: اقدامات شایسته و بسیار بزرگ کارکنان مجتمع گاز پارس جنوبی ( تولید مستمر و پایدار گاز) در روزهای سرد سال آرامش و آسایش را برای هموطنان عزیزمان به ارمغان آورده است.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف بزرگ و متعالی باید با برنامه‌ریزی منظم و اساسی گام برداریم تصریح کرد: با استفاده از توان داخل و ایجاد فضای هم‌دلی و کار گروهی می‌توانیم برنامه‌ها و اهداف دولت خدمتگزار و وزارت نفت را محقق نموده و همواره خدمت‌رسانی به مردم کشور را سرلوحه‌ی کارهایمان قرار بدهیم.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: مجموعه گاز پارس جنوبی با تامین بیش از ۷۵ درصد گاز کشور به بزرگترین تامین کننده گاز کشور تبدیل شده است.

خاندوزی با بیان اینکه مجتمع گاز پارس جنوبی روزانه ۸۴۵ میلیون مترمکعب گاز را در تمامی پالایشگاه‌های کشور فرآورش می‌کند، افزود: در حال حاضر مصرف خانگی، تجاری، صنایع کوچک و غیرعمده بیش از ۶۳۰ میلیون مترمکعب می‌باشد و لازم است در مدیریت مصرف گاز اهتمام ملی داشته باشیم و بتوانیم از این دوره سرد به خوبی عبور کنیم.

در ادامه این بازدید احمد باهوش، مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گزارشی از آخرین وضعیت تولید و فراورش گاز و اقدامات شایسته در خصوص تولید حداکثری در روزهای سرد سال را ارائه کرد.

فاز ۱۲ میدان مشترک گازی پارس جنوبی واقع در بلوک جنوب شرقی این میدان و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود ۲۰۶ کیلومتر مربع است که ذخیره گاز طبیعی خشک آن ۲۱ تریلیون فوت‌مکعب برآورد می‌شود.

تأسیسات فراساحل این فاز حدود ۱۵۰ کیلومتری نوار ساحل و تأسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک (۶۵ کیلومتری شرق عسلویه) قرار دارد. هدف از اجرای این پروژه استخراج و انتقال ۳ میلیارد فوت‌مکعب گاز در روز از ۴۵ حلقه چاه است که روی چهار سکوی سرچاهی حفر خواهند شد. این گاز در تأسیسات خشکی شیرین‌سازی و به خط لوله سراسری ششم تزریق می‌شود. میعانات گازی تولیدی در پالایشگاه پس از شیرین‌سازی با خط لوله زیردریایی و گوی‌های شناوری صادر می‌شوند، همچنین امکان انتقال روزانه ۲ میلیارد فوت مکعب گاز ترش به تأسیسات ایران ال‌ان‌جی مجاور هم فراهم خواهد شد.