ظلم در حق مردم عسلویه -حمید رضا حاجی بابایی - همدان (همدان)

در طول سال‌های گذشته در حق مردم عسلویه در استقرار صنایع پارس جنوبی ظلم شده است

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه صنایع بزرگ از جمله مجتمع‌های پتروشیمی باید اجرا برخی پروژه‌ها در استان بوشهر بر عهده بگیرند گفت: بر اساس برنامه‌ریزی مشارکت صنایع بزرگ در پروژه‌های زیرساختی در استان‌ها قانونی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری جنوب استان بوشهر، حمیدرضا حاجی‌بابایی شامگاه پنجشنبه در نشست شورای اداری استان بوشهر با حضور اعضا کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه استان بوشهر از ظرفیت‌های مهم و قابل توجهی در عرصه‌های صنعتی و اقتصادی برخوردار است اظهار داشت: پارس جنوبی در استان بوشهر ظرفیت مهم کشور در عرصه اقتصاد و تولید محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته در حق مردم استان بوشهر به‌ویژه عسلویه در استقرار صنایع پارس جنوبی ظلم شده است گفت: باید راهکارهای لازم در تحقق مطالبات مردم بومی در عرصه‌های مختلف عمرانی، زیرساختی، اشتغال و مسئولیت‌های اجتماعی تدوین و عملیاتی شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بکارگیری ۵۰ درصد نیروهای بومی استان بوشهر در صنایع پارس جنوبی را یک ضرورت دانست و بیان کرد: باید حداقل ۵۰ درصد اشتغال نیروهای بومی در صنایع بزرگ در تمام استان‌ها در اولویت قرار بگیرد.

حاجی‌بابایی با بیان اینکه در تدوین برنامه هفتم اولویت اشتغال نیروهای بومی در صنایع بزرگ مدنظر قرار می‌گیرد خاطر نشان کرد: کمبود آب در استان بوشهر که قطب تولید خرما و محصولات دریایی است غصه دارد و این نشان می‌دهد که در زمینه توسعه زیرساخت‌ها خوب حرکت نشده است.

وی مهمترین مشکل کشور امروز در حوزه تأمین آب دانست و تأکید کرد: برنامه ششم دولت را مکلف کرده بود که ۳۰ درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از طریق شیرین‌سازی تأمین شود که این مهم اکنون محقق نشده است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تسریع در اجرا پروژه راه‌آهن بوشهر به شیراز را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: تخصیص ۳ درصد درآمد صنایع پتروشیمی به استان بوشهر حرف حقی است که باید محقق شود.

حاجی‌بابایی تخصیص ردیف‌های اعتباری برای طرح‌های آبرسانی در بخش‌های مختلف را مورد اشاره قرار داد و خاطر نشان کرد: مشارکت صنایع بزرگ در اجرا پروژه‌های مهم و زیرساختی مورد توجه قرار دارد و تلاش می‌شود این مهم به قانون تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه صنایع نفت و گاز در استان بوشهر باید اجرا پروژه‌های مهم و زیرساختی بر عهده بگیرند گفت: صنایع بزرگ از جمله مجتمع‌های پتروشیمی باید اجرا برخی پروژه‌ها در استان بوشهر بر عهده بگیرند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین طرح‌های برنامه هفتم توسعه را توسعه طرح‌های آبرسانی دانست و تصریح کرد: مشکل استان بوشهر در حوزه آبرسانی باید برطرف شود و همه اعضا کمیسیون برنامه و بودجه آمادگی کمک برای تحقق این مهم هستند.

حاجی‌بابایی بیان کرد: امید می‌رود پس از ۴ سال با تلاش نمایندگان و مسئولان استان بوشهر شاهد یک تحول اساسی خوشحال کننده در استان باشیم.

1400072922393069723873104.jpg (800×557)

حمیدرضا حاجی‌بابایی در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به  سفر ۲ روزه اعضا کمیسیون برنامه و بودجه به استان بوشهر اظهار داشت: در این سفر تمام زوایای استان بوشهر و مشکلات عسلویه، توانمندی پارس جنوبی و ظرفیت‌های مختلف استان بوشهر مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به جمع‌بندی این سفر گفت: قرار است در برنامه هفتم توسعه و بودجه سنواتی قوانینی مصوب شود که قسمت عمده‌ای از مشکلات استان بوشهر برطرف کند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تعامل سرمایه‌گذاران در عرصه نفت، گاز و پتروشیمی با مسئولان استان را مورد تأکید قرار داد و افزود: این تعامل به قانون تبدیل می‌شود تا جنبه اجرایی پیدا کند و هم اینکه نقش مردم استان بوشهر در سرمایه‌گذاری‌ها از نظر اشتغال، معیشت، بهره‌برداری در پروژه‌های زیرساختی کاملاً ملموس باشد.

حاجی‌بابایی پیشنهادات استاندار بوشهر در بهره‌مند شدن استان از سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و صنایع بزرگ از جمله پتروشیمی‌ها را ضرورت دانست و بیان کرد: این قول به مردم استان بوشهر داده می‌شود که با همراهی مدیران، نمایندگان، ان‌شاء‌الله قوانین خوبی برای رفع بی‌عدالتی‌ها که مردم را آزرده کرده مصوب شود.

وی نقش برنامه و بودجه را با محوریت معیشت، اشتغال، تولید سرمایه و کاهش تورم دانست و گفت: اشتغال یکی از مباحث مهم و کلان اقتصادی است که همه فعالیت‌ها برای تحقق آن انجام می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت تبدیل نیروهای شرکتی افزود: با اینگونه عملکردها که پولی به پیمانکاری پرداخت شود و در نهایت نیمی از آن به پیمانکار و مابقی به کارمندان برسد مخالف هستم و باید برای کارمندان آسوده خاطر و اطمینان ایجاد شود.

حاجی‌بابایی، نوع نگاه مجلس و دولت کنونی را رفع تبعیض و عدالت محوری دانست و خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود با تحقق این مهم بتوان قدم‏‌های موثر برای تحقق مطالبات برداشته شود.

وی با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه برای رفع مشکلات نیروهای شرکتی تلاش زیادی انجام شد تصریح کرد: برای حذف شرکت‌‌های پیمانکاری تلاش‌های زیادی در برنامه ششم شد ولی دولت وقت راضی به این کار نبود و مخالف شدید بود

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: نوع نگاه مجلس و دولت کنونی رفع تبعیض‌ها و ترویج عدالت محوری است که ان‌شاءالله امید می‌رود قدم‌های خوبی برداشته شود.