همزمان با هفته محیط زیست

عملیات کاهش فلرینگ و آلاینده‌های زیست محیطی در پارس جنوبی آغاز شد

مرادزاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به تدوین برنامه کاهش آلودگی زیست محیطی در منطقه پارس جنوبی گفت: در این راستا عملیات کاهش فلرینگ و آلاینده‌های زیست محیطی در پارس جنوبی آغاز شده است.

عبدالرحمن مرادزاده در گفت‌وگو با خبرنگاران، با گرامیداشت هفته محیط زیست، اظهار داشت: ۵ ژوئن به‌عنوان روز جهانی محیط زیست نامگذاری شده است که امسال از ۱۶ تا ۲۲ خردادماه برنامه‌های هفته محیط زیست در سراسر کشور از جمله استان بوشهر برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در این هفته برنامه‌های مهم و متنوعی تدوین شده است گفت: هفته محیط زیست با تجدید میثاق با شهدا با حضور کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست در گلزار شهدا آغاز شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از افتتاح خانه‌های محیط زیست در نقاط مختلف استان خبر داد و بیان کرد: هدف از راه‌اندازی خانه‌های محیط زیست ضمن جلب مشارکت اقشار مختلف مردم، شناسایی، رفع مشکلات و معضلات محیط زیست در نقاط مختلف شهری و روستایی است.

مرادزاده برگزاری مسابقات هنری، فرهنگی و برنامه‌های مختلف اجتماعی زیست محیطی از جمله پاکسازی سواحل و نقاط کوهستانی در شهرها را از دیگر برنامه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان در این هفته اعلام کرد و افزود: استان بوشهر با داشتن طولانی‌ترین مرز دریایی با خلیج‌ فارس و سواحل زیبا دارای مشکلات زیست محیطی متعددی از جمله ورود فاضلاب و پسماند به دریا است که تبلور حفاظت محیط زیست همکاری آحاد جامعه است.

وی شعار امسال هفته محیط زیست را نهضت ملی کاهش آلودگی‌های پلاستیکی اعلام و خاطرنشان کرد: ۸ منطقه در استان بوشهر تحت برنامه‌های حفاظت و مدیریت برنامه‌های زیست محیطی قرار دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به آلودگی سواحل خلیج‌ فارس پرداخت و تصریح کرد: آلودگی زیست محیطی در سواحل و دریا خلیج‌ فارس در ابعاد گوناگون مورد توجه قرار دارد که یکی از آنها خطوط لوله‌های زیردریایی نفتی و انتقال نفت از سکوها دریایی به خشکی است که با نشت نفت از این خطوط آلوده می‌شود.

مرادزاده از تشکیل پرونده‌های تخلف زیست محیطی دریایی در استان خبر داد و بیان کرد: در زمینه آلودگی دریایی پرونده‌های مختلفی در دستگاه قضایی استان بوشهر تشکیل شده و در حال پیگیری است.

وی یکی از پرونده‌های بزرگ آلودگی نفتی را مربوط به یکی از شرکت‌های نفتی مستقر در استان بوشهر دانست و خاطرنشان کرد: این پرونده پس از پیگیری در مراجع قضایی استان بوشهر اکنون در حال رسیدگی در نهاد حقوقی‌ ریاست جمهوری برای تصمیم‌گیری این پرونده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه شرکت‌های نفتی و صنایع وابسته به وزارت نفت باید به موضوع نوسازی و بازسازی تأسیسات توجه کنند، گفت: اگر منبع آلودگی‌های زیست محیطی در دریا و سواحل قطع نشود مرتب شاهد این مشکلات هستیم که نیاز به برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبارات لازم برای بازسازی خطوط انتقال نفت یا گاز است.

مرادزاده قاچاق سوخت را یکی دیگر از آلودگی زیست محیطی دریایی دانست و اضافه کرد: یکی از موضوعات که در دریا مواجه هستیم قاچاق سوخت است و شناورهای حامل سوخت قاچاق که تحت تعقیب قرار می‌گیرند اقدام به تخلیه سوخت در دریا می‌کنند و پرونده‌های زیست محیطی در دادگستری استان بوشهر در این زمینه تشکیل شده است.

وی کاهش آلایندگی زیست محیطی در مناطق صنعتی استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: بر اساس مصوبه دولت در سال ۱۳۹۹ برای کاهش آلودگی منطقه پارس جنوبی، شرکت و صنایع مستقر در این منطقه وظیفه‌ای بر عهده گرفتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر ادامه داد: شرکت‌ها و صنایع مستقر در کنگان و عسلویه موظف شدند نسبت به کاهش آلایندگی اقدام کنند.

مرادزاده با بیان اینکه در ۲ هفته پیش جلسه تخصصی برای کاهش فلرینگ و آلاینده‌های محیط زیست در عسلویه تشکیل شد افزود: شرکت‌های مجتمع گاز پارس جنوبی و نفت و گاز پارس برای کاهش فلرینگ وظیفه‌ای بر عهده دارند و در این حوزه قدم‌هایی برداشته است.

وی با بیان اینکه برای کاهش فلرینگ و آلاینده‌های محیط زیست در منطقه پارس جنوبی اقدامات مهمی آغاز شده است خاطرنشان کرد: در این راستا دستگاه‌ها و تجهیزاتی که نیاز است خریداری و نصب شده ولی نیاز است به‌صورت مستمر این طرح‌ها اجرایی شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به تدوین برنامه کاهش آلودگی زیست محیطی در منطقه پارس جنوبی گفت: در این راستا عملیات کاهش فلرینگ و آلاینده‌های زیست محیطی در پارس جنوبی آغاز شده و نیازمند تکمیل اقدامات است.