امام جمعه بوشهر: ‌

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر خواستار تسریع در اجرای عوارض حق آلایندگی شد

آیت‌الله صفایی‌بوشهری، امام جمعه بوشهر، با بیان اینکه ‌حساب‌های بانکی و پرونده‌های مالیاتی صنایع بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشیمی در غیر استان بوشهر است، گفت: ‌باید پرونده مالیاتی این صنایع به استان ‌منتقل شود و گردش حساب بانکی آنها در استان قرار بگیرد.

آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری در خطبه‌های نماز جمعه بوشهر آموزه‌های سبک زندگی اسلامی با استناد به آیات قرآن کریم و روایت ائمه طهارت علیه‌السلام را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: معماری شخصیت انسان براساس تقوا، اخلاق، ایمان، پرهیز از گناه، تحصیلات و دیگر موارد شکل می‌گیرد که تحقق این مهم شخصیت تراز اسلامی انسان فراهم می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، اضافه کرد: شخصی که شخصیت خود را براساس آموزه‌های الهی معماری می‌کند به‌عنوان شخصیت با ارزش در جامعه محسوب می‌شود.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر، با استناد به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با دانشمندان و کارشناسان صنعت هسته‌ای کشور این صنعت را راهبردی و کلید پیشرفت و توسعه ایران دانست و افزود: صنعت هسته‌ای مایه اقتدار بین‌المللی، رشد در عرصه‌های مختلف علمی ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه دشمنان دنبال از بین بردن صنعت هسته‌ای ایران و کنترل و تنزل سطح آن هستند، گفت: همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در چارچوب مقررات پادمانی از تأکیدات مقام معظم رهبری است ولی باید تمام تلاش فعالیت علمی و تحقیقاتی و صنعتی براساس قانون مصوبه مجلس شورای اسلامی ادامه یابد.

امام جمعه بوشهر، با بیان اینکه ایران اسلامی قطعاً دنبال ساخت سلاح هسته‌ای و شیمیایی نیست، گفت: ساخت سلاح کشتار جمعی هسته‌ای و شیمیایی مبنای دین مبین اسلام نیست ولی دشمن از این حربه برای متوقف کردن پیشرفت ایران اسلامی در علوم هسته‌ای استفاده می‌کند.

صفایی بوشهری، با اشاره به تولید سلاح هسته‌ای و شیمیایی از سوی آمریکا و کشورهای اقماری آن گفت: در جنگ تحمیلی ۸ ساله علیه ایران اسلامی بارها از سلاح شیمیایی کشورهای غربی استفاده شد و اکنون آمریکا و کشورهای اقماری آن در ساخت و استفاده از اینگونه سلاح‌ها محکوم هستند.

خطیب نماز جمعه بوشهر، ترور دانشمندان هسته‌ای ایران از سوی آمریکا و کشورهای وابسته را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: تمام تلاش آمریکا جلوگیری از پیشرفت علمی در صنعت هسته‌ای است ولی ان‌شاء‌الله به قله‌های رشد علمی در تمام عرصه‌ها خواهد رسید.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر با اشاره به نشست و مذاکره با وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: استان بوشهر از حیث جغرافیایی در وسط محدوده خلیج‌فارس قرار دارد به همین سبب استان‌های نزدیک به دریای عمان و تنگه هرمز و استان‌هایی که در انتها قرار دارند دارای شرایط خاصی هستند.

به بوشهر مانند چابهار اهمیت ویژه بدهید

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، با بیان اینکه استان‌های متصل به تنگه هرمز و دریای عمان از خط ریلی و حمل و نقل دریایی برخوردارند تصریح کرد: به طبع اگر به استان بوشهر در عرصه اقتصاد دریا توجه نشود متضرر می‌شود، اکنون منطقه مکران در حال تأسیس و عرصه‌های مختلف مرتبط با تجارت دریایی در نزدیکی تنگه هرمز مانند جاسک توسعه یافته است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر اضافه کرد: اگر مسئولان و مقامات کشوری به استان بوشهر توجه نکنند تمام فعالیت‌های حوزه بازرگانی در آن متوقف می‌شود ولی متأسفانه مشاهده می‌شود به منطقه چابهار، برخی مناطق هرمزگان، خرمشهر ۲۵ درصد تخفیفات سود بازرگانی کالاهای وارداتی داده می‌شود ولی در استان بوشهر ۲۰ درصد است، این با هیچ منطقی سازگار نیست.

وی بیان کرد: از آن طرف برخی از کالاها که به‌صورت تاریخی از طریق استان بوشهر وارد می‌شد، واردات این کالاها هم از استان بوشهر گرفته شده است.

فعالان ‌تجارت استان بوشهر ‌مشکل دارند

امام جمعه بوشهر ، با بیان اینکه استان‌ها و بنادر یاد دارای خط ریلی هستند گفت: استان بوشهر که از راه‌آهن برخوردار نیست و بازرگانان کمتر ورود پیدا می‌کنند از تخفیف سود بازرگانی کمتری نسبت به استان‌های دیگر برخوردار است این به معنای از بین بردن اقتصاد دریا پایه در استان بوشهر محسوب می‌شود.

صفایی بوشهری، با بیان اینکه اکنون بسیاری از فعالان حوزه تجارت استان بوشهر دچار مشکل هستند تصریح کرد: در این زمینه وزیر امور اقتصادی و دارایی، قول داد که این مهم تنظیم و اجرایی کنند و امید می‌رود ان‌شاءالله این معنا محقق شود چون مطالبه مردم استان بوشهر است.

تحمیل مشکلات و گرانی منطقه آزاد بر مردم استان بوشهر

خطیب نماز جمعه بوشهر، با تأکید بر اجرایی شدن منطقه آزاد تجاری بوشهر افزود: طرحی سال‌های قبل تصویب شده، مردم استان بوشهر فشارهای اقتصادی آن تحمل کرده‌اند اکنون گرانی آن آمده است ولی متأسفانه از خیرات و برکات آن اثری نیست

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر تأکید کرد: خیرات و برکات منطقه آزاد تجاری بوشهر باید برای مردم این استان، نه برای تجار و سرمایه‌گذاران غیربومی باشد، صحیح نیست مشکلات و گرانی منطقه آزاد، مردم استان بوشهر تحمل کنند ولی سود آن دیگر ببرند.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر، با بیان اینکه اکنون در استان بوشهر بسیاری از حساب‌های بانکی و پرونده‌های مالیاتی صنایع بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشیمی در غیر استان بوشهر است گفت: در واقع این صنایع در استان بوشهر فعال است ولی حساب بانکی و پرونده مالیاتی آنها در تهران قرار دارد، بوشهر دارای مشکلات آلایندگی است اما نقدینگی این صنایع در دیگر استان‌ها‌ست، اینها باید تصحیح شود، باید پرونده مالیاتی این صنایع به استان بوشهر منتقل شود و گردش حساب بانکی آنها در استان قرار بگیرد تا مشکلات پرداخت تسهیلات بانکی جوانان از جمله وام ازدواج که ۶ ماه در نوبت پرداخت قرار نگیرد باید حل و حتما در این کار تسریع شود.

انتقاد از تعاونی مرزنشینان ‌

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر، با اشاره به فعالیت تعاونی مرزنشینان در استان و قدردانی از تلاش استاندار بوشهر تصریح کرد: در تعاونی مرزنشینان باید خط مرزی ساحلی و مرزی استان بوشهر مورد نظر قرار داشته باشد اما متأسفانه مرکز شهرستان‌ها بوشهر، عسلویه، کنگان، گناوه و دیلم که در کنار ساحل قرار دارند و مرزنشین هستند تعاونی مرزنشینان شامل حال آنها نمی‌شود.

وی با بیان اینکه آیا مردم این نقاط مرزنشین نیستند افزود: بر اساس قانون، مرکز شهرستان‌ها شامل فعال شدن تعاونی مرزنشین نیستند و حق تأسیس تعاونی ندارد.

امام جمعه بوشهر‌، با تأکید بر بهره‌مندی همه مردم استان بوشهر از خدمات تعاونی مرزنشینان تصریح کرد: با مذاکرات انجام شده امید می‌رود هر چه زودتر قانون تعاونی مرزنشینان اصلاح شود و همه مردم استان بوشهر از این موهبت استفاده کنند.

تسریع در اجرای عوارض حق آلایندگی

صفایی بوشهری، تسریع در اجرای عوارض حق آلایندگی را مورد تأکید قرار داد و گفت: از سازمان حفاظت محیط زیست تقاضا می‌شود هر چه سریعتر در این زمینه با بررسی‌های لازم، انجام دهند، میزان آلایندگی مشخص کنند که حق آلایندگی به استان بوشهر پرداخت شود.

خطیب نماز جمعه بوشهر، اضافه کرد: امید می‌رود مسئولان قدر مردم استان بوشهر بدانند نقش مردم در همه عرصه‌های انقلاب اسلامی برای همگان مشهود است باید به استان بوشهر توجه ویژه شود.