ضایعه زیست محیطی شهرستان دیلم

آلودگی نفتی در دیلم به ضایعه زیست محیطی تبدیل شده است

رئیس شورای اسلامی اسلامی شهرستان دیلم در نامه‌ای به استاندار بوشهر نوشت: آلودگی مکرر اراضی این منطقه بویژه مزارع کشاورزی به مواد نفتی نشتی از خطوط لوله موجود در منطقه باعث ضایعه زیست محیطی شده است و انتظار داریم از این معضل جدی جلوگیری شود.

به گزارش جنوب استان: محمدجواد اکبری در این نامه از استاندار بوشهر خواسته است تا با درایت و پیگیری از این ضایعه زیست محیطی جلوگیری و ضمن جبران خسارت های ناشی از این معضل و انجام مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت، از تخریب بیشتر زمین‌های روستاهای این شهرستان جلوگیری کند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان دیلم ادامه داد: در بارندگی‌های اخیر شهرستان دیلم، زمین‌های زراعی برخی از روستاهای شهرستان بویژه گاوزرد دچار آلودگی حاصل از انتشار مواد نفتی شده است.

وی اظهارکرد: فرسودگی خطوط انتقال نفت به جزیره خارگ و همجواری شرکت‌های بهره‌برداری، پمپاژ و انتقال، هر ازچندگاهی باعث ایجاد خسارت و ضرر و زیان به کشاورزان و مالکان اراضی این منطقه شده است.

اکبری در ادامه این نامه نوشته است: عمر و قدمت طولانی این خطوط لوله و نشت نفت، همزمان با بارندگی‌های اخیر باعث شده است تا سرعت تخریب و جریان نفت در زمین‌های آماده کشت جریان بیشتری پیدا کند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان دیلم افزوده است: با وجود چندین حلقه چاه نفت و تاسیسات نفتی در حوزه استحفاظی این شهرستان، شرکت‌های مربوطه به وظایف، تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی و خدمات ذاتی خود  درقبال مردم این شهرستان عمل نمی‌کنند و محیط زیست منطقه را به ورطه نابودی سوق می‌دهند.

رونوشت این نامه برای امام جمعه، فرمانداری و دادستان دیلم، مدیرکل حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر و مدیر منطقه نفتی فلات قاره بهرگان ارسال شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دیلم روز گذشته به خبرنگار ایرنا گفت:  این شهرستان در یک هفته اخیر در دو منطقه با آلودگی‌های نفتی ناشی از نشت خطوط انتقالی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به سمت تلمبه خانه گوره مواجه و  مقادیر قابل توجهی از آن  به اراضی کشاورزی همجوار سرازیر و باعث آلودگی آن نقطه شده است.

عبدالرسول خالق پناه افزود: باتوجه به قدمت بالا و فرسودگی خطوط لوله‌های انتقال نفت در حوزه استحفاظی این شهرستان، می‌طلبد  مسئولان امر با ارائه راهکارهای اساسی گامی موثر در جهت جلوگیری از بروز چنین حوادثی بردارند.

شهرستان دیلم در منتهی‌الیه شمالی استان بوشهر واقع است و در جوار مهم‌ترین تاسیسات و شرکت‌های نفتی جنوب کشور قرار دارد.