امکانات مدارس عسلویه زیبنده پایتخت اقتصادی و انرژی کشور نیست

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر با اشاره به کمبود امکانات در مدارس عسلویه گفت: شهرستان عسلویه در حوزه آموزش‌وپرورش نیازمند توجه بیشتری است.

به گزارش جنوب استان :

علی موحدی ظهر دوشنبه در نشست شورای آموزش‌وپرورش عسلویه اظهار داشت: وقتی از بیرون به عسلویه نگاه می‌کنید فکر می‌کنید اینجا همه‌چیز خوب و مطلوب است وقتی وارد آن می‌شوید می‌بینید که چنین چیزی نیست.

وی تصریح کرد: در جاهای دیگر استان همه فکر می‌کنند و می‌گویند خوش به حال عسلویه ولی وقتی می‌آیی اینجا می‌بینی شرایط خیلی فرق می‌کند و مشکلات خاص خودش دارد.

موحدی اضافه کرد: برای عسلویه در مرکز استان به دنبال طراحی یک برنامه جامع و کامل هستیم که همه بخش‌ها اعم از آموزشی و پرورشی و نیروی انسانی و ارتباط مقاطع تحصیلی در آن با چشم‌انداز مشخص گنجانده شود و بر اساس آن چشم‌انداز حرکت کنیم.

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر با بیان اینکه خدماتی که صنعت در شهرستان و استان داشته نمی‌توانیم نادیده بگیریم کارهای بزرگی انجام دادند افزود: از مدیر یک هنرستان که رشته رایانه دارد پرسیدم چند رایانه دارد گفتند ۶ دستگاه رایانه قابل‌استفاده دارد که این زیبنده عسلویه نیست.

وی با بیان اینکه رنگ‌آمیزی دیوار یک مدرسه مگر چقدر هزینه دارد که صنعت می‌توانسته ولی انجام نداده است گفت: از مدیرعامل منطقه ویژه و دبیر شورای راهبردی انتظار داریم در این کارهای کوچک و جزئی هم به کمک آموزش‌وپرورش بیایند.

باید به نرم‌افزار پا به‌پای سخت‌افزار توجه کنیم

موحدی به اهمیت توجه به مسائل آموزشی و نرم‌افزاری اشاره کرد و افزود: ما در نرم‌افزار کم‌کار کردیم، آموزش را رها کردیم به همان اندازه که دغدغه تجهیزات و ساختمان داریم باید دغدغه آموزش هم داشته باشیم، تجهیزات و امکانات خوب است اما اگر از انگیزه دانش آموزان غافل شویم در مسیر درست قرار نمی‌گیرند اگر بچه‌ها از نظر علمی رشد نکنند تأسیسات مشکلی از ما حل نمی‌کند باید به نرم‌افزار پا به‌پای سخت‌افزار توجه کنیم.

بومی گزینی اولویت اول ما است

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر در خصوص نیروی انسانی آموزش‌وپرورش عسلویه گفت: ما وضعیت نیروی انسانی عسلویه از سال ۹۱ تا ۱۴۰۰ بررسی کردیم در این مدت بیش از ۴۰۰ نفر نیرو به عسلویه وارد شده اکثراً غیربومی بودند این نیروها چند سال می‌مانند زحمت هم می‌کشند ولی بالاخره متقاضی انتقال به شهر خود می‌شوند ولی از عسلویه می‌روند ما باید به سمتی برویم که بومی گزینی اولویت اول ما باشد.

موحدی با بیان اینکه در ماده ۲۸ و هم در دانشگاه فرهنگیان باید به سمت بومی گزینی برویم افزود: باید به دنبال پذیرش نیروی انسانی بومی عسلویه باشیم و به‌ندرت نیروی غیربومی وارد کنیم.

عدم تخصیص اعتبارات ساخت و تجهیزات در سال‌های گذشته

موحدی افزود: بیش از ۹۸ درصد اعتبارات آموزش‌وپرورش صرف حقوق و دستمزد می‌شود ما بودجه‌ای برای ساخت‌وساز نداریم و کار ما ساخت‌وساز نیست، تنها در کمیته برنامه‌ریزی اگر ما خوب دفاع کنیم و فرماندار محترم عنایت داشته باشند و کنند مبالغی جذب خواهد شد و با هماهنگی نوسازی مدارس برای ساخت و تجهیزات هزینه می‌شود و این اعتبارات هم یکی دو سال اخیر تخصیص پیدا نکرده ان‌شاءالله امیدواریم با کمک استاندار محترم شاهد جذب اعتبارات کمیته برنامه‌ریزی باشیم.

عوارض شهرداری صفر بوده است

مدیرکل آموزش‌وپرورش استان بوشهر افزود: در بحث جذب عوارض شهرداری‌ها با بررسی که انجام داده‌ایم در عسلویه طبق قوانین شورای آموزش‌وپرورش در این زمینه خوب عمل نشده و مبلغی پرداخت‌نشده و صفر بوده است این جای تأمل دارد و علاوه بر کمک‌های متفرقه شهرداری باید این عوارض که قانون اجازه داده هم پرداخت کنند.

موحدی در خصوص اسناد ملکی مدارس عسلویه هم گفت: با توجه به اهمیت ملک و افزایش قیمت‌ها سعی شود با کمک فرماندار برای مستندسازی املاک آموزش‌وپرورش در شهرستان عسلویه اقدام شود.