روابط عمومی نداجا

نداجا هر روز قوی تر از دیروز

نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ساخت ‌با حضور معاون علمی رئیس جمهور و فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

به گزارش جنوب استان به نقل از روابط عمومی نداجا، در مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و ‌امیر دریادار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر، محمدصادق خیاطیان رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر‌، نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ساخت ‌با قدرت ۳۶۰۰ اسب بخار با نام مکران ‌در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی شد.

ناو موشک‌انداز گرز در شش سال و ناو موشک‌انداز خنجر در چهار سال بهینه‌سازی شده است.

بوشهر قطب دفاعی کشور

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از بوشهر به عنوان یکی از قطب‌های دفاعی کشور یاد کرد و اظهار داشت:‌ استان بوشهر یکی از مستحکم‌ترین دژهای دفاعی کشور است با رشادت‌هایی که نیروی دریایی داشته شاهد اتفاقات تاریخ‌ساز در این منطقه بوده‌ایم.
امروز شاهید تحولی در پیوند میان صنعت دفاعی و دانش بنیان کشور هستیم و توسعه ‌های دانش بنیان در استان می‌تواند اتفاقات تحول آفرین خوبی را چه در حوزه دفاعی و چه در حوزه تجاری رقم بزند.

 

نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ ‌در پایگاه هفتم آذر نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران رونمایی ‌و بزرگ‌ترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی کشور در بوشهر افتتاح شد.

امیر دریادار شهرام ایرانی در آئین رونمایی از نخستین موتور دریایی بومی ایران‌ اظهار داشت: با توجه به تأکیدات فرمانده کل قوا مبنی بر افزایش سرعت شناورها، خط تولید موتورهای سنگین دیزلی توسط متخصصان ایرانی راه اندازی شده است و و بر روی اولین ناو موشک‌انداز ایرانی نصب خواهد شد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: موتورهای سنگین دیزلی با نام مکران ۳۶۰۰ که توسط متخصصان داخلی شرکت صدرا تولید شده، ۳۶۰۰ اسب بخار توان دارند و قادر است سرعت شنا‌ورهای ‌نظامی را تا ۳۰ گره دریایی افزایش دهد. قبلا سرعت این شناورها ۱۵ گره دریایی بود.

وی گفت: این موتور از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و متناسب با تداوم مأموریت‌های نیروی دریایی ساخته شده و توانسته کشور را در تولید موتورهای دیزلی به خودکفایی برساند. در سطح جهان تنها پنج کشور هستند که توان ساخت موتورهای دیزلی دریایی را دارند و خوشبختانه ایران با تولید این موتورها جزو این کشورها قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: اگر چه وظیفه نیروی دریایی ارتش امنیت دریا است اما سرعت موتور شناورها بسیار مهم بوده که امروز خط تولید این محصولات افتتاح شده است.

ایرانی عنوان کرد: افتتاح این کارخانه آغاز کار تولید بوده و با توجه به ظرفیت بالای متخصصان ایرانی، توان سرعت موتورهای دیزلی شناورها تا دو برابر افزایش خواهد یافت.

افتتاح کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش

همچنین در این مراسم، بزرگترین کارخانه نوآوری صنایع دریایی ارتش کشور، اولین شهر نوآوری صنایع دریایی و ‌بزرگترین برج فناوری صنایع دریایی ‌در بوشهر افتتاح شد.

الحاق ۲ ناو موشک‌انداز ‌«گرز» و «خنجر» ‌به ناوگان نیروی دریایی ارتش

در این مراسم دو ناو موشک انداز بهینه‌سازی شده «گرز» و «خنجر» نیز به ناوگان نیروی دریایی ارتش ملحق شد. ناو موشک انداز گرز در ۶ سال و ناو موشک انداز خنجر در ۴ سال بهینه سازی شده است. این دو شناور هر کدام دارای ۵۰ متر طول، ۸ متر عرض و ۳۰۰ تن وزن بوده که به موشک‌های رادای پیشرفته، توپ‌های ضدسطحی و ضدهوایی، رادارهای به روز، موشک‌های سطح و به سطح دریایی و سامانه‌های اختلال و فریب‌های راداری در دریا مجهز شده‌اند که به مامو‌ریت‌ در آب‌های دوردست، اقیانوس‌ها و آب‌راهای ‌بین‌المللی اعزام خواهند شد.

 

 

 

انتهای پیام/