دکتر مریم مرزبان

کمبود ویتامین آفتاب در ۷۰ درصد از روستاییان بوشهر

متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نتایج یک مطالعه‌ نشان داد که بیش از ۷۰ درصد از روستاییان این استان کمبود یا سطح ناکافی از ویتامین دی(D) دارند.

به گزارش جنوب استان، دکتر مریم مرزبان گفت: مطالعه‌ای که در استان بوشهر بر روی ۱۸۰۶ نفر ساکن روستا انجام و در مجله معتبر علمی BMC Endocrine Disorders چاپ شد نشان داده که بیش از ۷۰ درصد از جامعه روستانشین این استان برخلاف تصور دارای کمبود یا سطح ناکافی از ویتامین دی(D) هستند.

او گفت: استان بوشهر باوجود اینکه جزو مناطق با میزان تشعشات بالای خورشید است و بیشتر روز‌های سال نور خورشید وجود دارد، اما ساکنان روستا‌های این استان به‌شدت با کمبود ویتامین دی مواجه هستند.

به گفته این پژوهشگر، یکی از علل کمبود این ویتامین، گرمای شدید ساعات تماس با نور خورشید در فضای آزاد و نیز نحوه پوشش است که می‌تواند باعث کاهش تماس با نور خورشید شود.

مرزبان می‌گوید: در این مطالعه افراد با گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ ساله دارای بالاترین سطح کمبود ویتامین دی بودند که باز هم فعالیت کمتر در محیط باز در سال‌های اخیر یکی از علل اصلی این واقعه بود. جالب‌توجه است که در این مطالعه میزان سطح سرمی ویتامین دی در مناطق کوهستانی استان به‌صورت برجسته‌ای بالاتر از مناطق دشتی و یا ساحلی است.

کمبود ویتامین Dدی در زنان بیش از مردان است

او گفت: تغییرات سبک زندگی در میان روستاییان با کاهش فعالیت‌های خارج از منزل همراه است که منجر به تماس کمتر با نور خورشید شده است و می‌تواند از عوامل ایجادکننده کمبود ویتامین دی باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می‌گوید: نکته قابل‌توجه اینکه میزان کمبود ویتامین دی در زنان به‌صورت برجسته‌ای بالاتر از مردان بوده است.

مرزبان گفت: تنها ۱۶ درصد از شرکت‌کنندگان در این مطالعه مکمل ویتامین دی مصرف می‌کردند و بقیه افراد مصرف منظم مکمل‌ها را گزارش نکرده‌اند.

او معتقد است، آگاهی دادن به افراد درباره کمبود ویتامین دی و همچنین ترغیب جامعه به مصرف مکمل‌ها می‌تواند نقش بسیار مؤثر و مفیدی در پیشگیری از کمبود این ماده مؤثر در بدن داشته باشد.

کمبود ویتامین دی ارتباط زیادی با بیماری‌های مزمن دارد

متخصص اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کمبود ویتامین دی می‌تواند ارتباط زیادی با بیماری‌های مزمن مانند سرطان، پرفشاری خون، دیابت نوع یک، ام‌اس، بیماری روماتیسم، سایر بیماری‌های خود ایمنی و نیز بیماری‌هایی مانند عفونت‌های دستگاه تنفسی، سارس و کووید داشته باشد.

به گفته مرزبان، تماس ناکافی با نور خورشید و میزان دریافت ناکافی ویتامین دی از طریق مواد غذایی می‌تواند منجر به کمبود این ویتامین شود.
۵ تا ۱۰ دقیقه در روز تماس مستقیم با آفتاب می‌تواند منجر به پیشگیری از کمبود ویتامین دی شود

او گفت: ۵ تا ۱۰ دقیقه در روز و تماس مستقیم دست‌وپا‌ها با آفتاب بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر می‌تواند منجر به پیشگیری از کمبود ویتامین دی شود.

این پژوهشگر گفت: میزان ویتامین دی موجود در گیاهان محدود است، ولی مقدار کافی از این ویتامین را می‌توان در روغن ماهی، جگر گوسفندی، پنیر و زرده تخم‌مرغ پیدا کرد.

مرزبان می‌گوید: مطالعات نشان‌دهنده کمبود ویتامین دی(D) در ایرانیان است که این امر می‌تواند به علت تغییر سبک زندگی شهرنشینی و رویارویی کمتر با نور خورشید در سال‌های اخیر باشد. به‌علاوه آلودگی‌های زیست‌محیطی نیز می‌تواند نقش مهمی دراین‌باره داشته باشد.