مدیرعامل پتروشیمی جم:

رشد ۶۴ درصدی درآمد پتروشیمی جم در ۹ ماهه سال ۱۴۰۰

درآمدپتروشیمی جم در ۹ ماهه ۱۴۰۰، نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۶۴ درصدی داشته و این موفقیت در حالی کسب شده که به دلیل مشکل، توربین کمپرسور۳۰۱ واحد الفین جم ۲۱ روز از سرویس خارج بوده است

به گفته دکتررضا علیزاده مدیرعامل پتروشیمی جم سعی شده با مدیریت بهینه سهم بازارهای صادراتی، توسعه بازارهای جدید و تولید گریدهای باهدف حاشیه سود بالاتر، کاهش ۸ درصدی تولید ناشی از این توقف،جبران شود.

در سال جاری ضمن توجه به حفظ بازار چین به‌ عنوان یک بازار اصلی و مطمئن، سهم صادرات به چین از ۷۸ درصد در سال ۹۹ به ۶۱ درصد در سال ۱۴۰۰ کاهش یافته و سهم بازار ترکیه و کشورهای حوزه CIS و سایر کشورها به همین نسبت افزایش یافته است چرا که حاشیه سود بسیار بالایی نسبت به چین‌ دارند و از لحاظ بعد مسافت و حمل‌ونقل در شرایط تحریمی مزیت نسبی دارند.

بنا به اظهارات مدیرعامل پتروشیمی جم در گفت‌وگو با روزنامه دنیای اقتصاد «در بحث صادرات، تنوع محصولات و انتخاب بازارهای پایدار و با حاشیه سود بالاتر در کنار حفظ کیفیت و برند جم از اولویت‌های پتروشیمی جم است و از مجموع کل محصولات تولیدی، ۷۰ درصد در داخل کشور به فروش می‌رسد و ۳۰ درصد صادر می‌شود.»

این شرکت درسال ۱۴۰۰ از لحاظ حجم تولید رتبه هفتم و به لحاظ میزان فروش و مبلغ حاصل از صادرات رتبه پنجم را در بین پتروشیمی‌های کشور به خود اختصاص داده است.

پتروشیمی جم با اقداماتی نظیر تحلیل بازار و برنامه‌ریزی برای تولید گریدهای سود ده و با حاشیه سود بالاتر، ایجاد ساختار بین واحدی کارگروه زنجیره ارزش عملیاتی جهت بهینه‌ سازی سبد محصولات، برنامه‌ریزی بهره‌مندی از انبارهای برون مجتمعی جهت عرضه محصولات در زمان مناسب و بازار مناسب و ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی برای کمک به تصمیم‌سازی در خصوص مدیریت بهینه و افزایش بهره‌وری به دنبال افزایش درآمد و بهره‌وری شرکت است.

همچنیناین شرکت با توجه به نقش و ماموریت اصلی خود در شرایط تحریم‌ به‌ عنوان پیشراندر بهبود اقتصادی کشور و ارزآوری و در کنار تلاش برای نیل به این هدف و توسعه صنعتی کشور، همواره حفاظت از محیط زیست و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی در راستای رشد و حفاظت از محیط پیرامونی را به‌ عنوان اولویت‌های مهم خود در نظر دارد.

اقدامات زیست‌محیطی در حال انجام پتروشیمی جم

 مدیرعامل پتروشیمی جم رعایت موارد زیست‌محیطی را به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم این شرکت بیان کرد و افزود: پروژه‌های زیر ازجمله پروژه‌های در دست اقدام جهت بهبود عملکرد محیط زیستی شرکت  می‌باشند.

 انعقاد قرارداد با پیمانکار جهت اصلاح تیپ مشعل واحد الفین، برطرف نمودن نوسانات فلرینگ و افزودن مسیر بخار به فلر موجود جهت بهسوزی فلرینگ در موارد اضطراری

 اصلاح سیستم پیش تسویه پساب کاستیکی به‌منظور تسهیل و بهبود فرآیند پیش تسویه جریان پساب کاستیکی تولیدی در واحد الفین

 تعریف پروژه مسقف نمودن حوضچه‌های پساب و ارسال voc های منتشره به یکی از سیستم‌های دفع (سوزاندن) بخارات هیدروکربنی

 تعریف و اجرای پروژه‌های بهبود به‌منظور کندانس‌سازی جریان استیلنی فلرینگ واحد بوتادین و برگشت آن به واحد الفین به‌عنوان خوراک کوره‌ها

 خرید و نصب دو عدد بویلر با ظرفیت تولید هر یک ۱۰۰ تن بخار جهت افزایش قابلیت اطمینان عملکرد واحد الفین و استفاده از زور Fuel Gas مازاد تولیدی آن واحد.

اقدامات و تدابیر انجام‌یافته در راستای افزایش درآمد و بهره‌وری شرکت

علیزاده درباره لزوم اقدامات و تدابیر شرکت در راستای افزایش درآمد و بهره‌وری موارد زیر را به عنوان برنامه‌های  در دست اقدام این شرکت برشمرد.

تحلیل حاشیه سود گریدهای تولیدی و برنامه‌ریزی برای تولید گریدهای با حاشیه سود بالاتر

آنالیز بازار و برنامه‌ریزی تولید یا توقف تولید بر مبنای سود ده بودن آن محصول

ساختاردهی برنامه‌ریزی از طریق ایجاد ساختار بین واحدی کارگروه زنجیره ارزش عملیاتی جهت بهینه‌سازی سبد محصولات

ایجاد کمیته‌های برنامه‌وبودجه جهت بررسی و پایش برنامه‌ریزی هزینه‌های جاری و پروژه‌های بهبود و توسعه‌ای شرکت

برنامه‌ریزی بهره‌مندی از انبارهای برون مجتمعی جهت عرضه محصولات در زمان مناسب و بازار مناسب

ایجاد زیرساخت‌های اطلاعاتی نظیر سامانه‌های BI در شرکت جهت کمک به تصمیم‌سازی در خصوص مدیریت بهینه و افزایش بهره‌وری که در حال پیگیری و انجام است.

وی در پایان ضمن آرزوی رفع موانع موجود پیش روی تولید و صنعت در کشور گفت: به‌هرحال باید توجه داشت که صنعت پتروشیمی و بازیگران اثرگذار در این صنعت نیازمند حمایت بیشتر و سیاست‌گذاری صحیح در مسیر توسعه صنعتی کشور هستند چراکه صنعت پتروشیمی در شرایط سخت تحریم‌ها به‌عنوان پیشران، نقش بی‌بدیل در بهبود اقتصادی کشور و ارزآوری داشته است.

وی افزود: باید تلاش کرد محیط پیرامونی این صنعت نیز رشد و توسعه پیدا کرده و دست‌اندرکاران این صنعت در حیطه مسئولیت‌های اجتماعی توجه ویژه‌ای به محیط پیرامونی داشته باشند.

6