نماینده شورای استان بوشهر در نشست هم اندیشی وزیر کشور و معاون عمرانی مطرح کرد:

شفاف سازی و پرداخت مطالبات درآمدهای آلایندگی ۱۴۰۰ حق شوراها و شهرداران استان است

نماینده شورای استان بوشهر در نشست هم اندیشی وزیر کشور و معاون عمرانی مطرح کرد: شفاف سازی و پرداخت مطالبات درآمدهای آلایندگی ۱۴۰۰ حق شوراها و شهرداران استان است.

به گزارش جنوب استان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی رسانی شورای استان بوشهر، روز گذشته نشست های هم اندیشی و طرح‌ مشکلات محلی و ملی شوراها و شهرها و روستاهای کشور با حضور وحیدی وزیر کشور، جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها و محمدرضا صمیمی مدیرکل دفتر امور شوراهای اسلامی شهر و روستا وزارت کشور در مجتمع آدینه تهران، محل سومین اجلاس شورای عالی استانها برگزار شد.

در این نشست، نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها، همراهی و حضور وزیر کشور و معاونین ایشان در نشست های شورای عالی استانها را نشانگر نگاه مثبت و تعاملی این وزارتخانه با شورای عالی استانها دانست و خواستار استمرار این رویکرد ارزشمند در دوره ششم شد.

حسن رمضانی در این نشست با بیان تضییع حق شهرداری ها و دهیاری های استان بوشهر از عواید عوارض آلایندگی گفت: با شیوع بیماری کرونا در اسفند ۹۸ و تصمیم ستاد ملی کرونا، لایحه بودجه پیشنهادی سال ۱۳۹۹ فرصت بررسی در صحن پیدا نکرد و همین امر باعث شد تا از سوی نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگانی که مناطق آنان متاثر از صنایع آلاینده بود دقت نظر لازم صورت نگیرد و ۳۵ درصد از عوارض آلایندگی در شش ماهه نخست سال به صندوق ملی محیط زیست واریز گردد.
وی افزود: هر چند در نیمه دوم ۹۹ و با ورود نمایندگان مجلس این تصمیم اشتباه دولت در بودجه حذف گردید اما عملا تکلیف درآمد قابل ملاحظه ای که به صندوق ملی محیط زیستی واریز شده است هنوز نامشخص است و گزارشی از طرح های اجرا شده زیست محیطی در مناطق متاثر در دسترس نیست.

رمضانی گفت: انتظار داریم سازمان شهرداری ها و دهیاری ها این مطالبه را که استان بوشهر قربانی اصلی آن است دنبال نماید.

نماینده استان بوشهر در شورای عالی استانها با انتقاد از رویکرد عدم پاسخگویی و شورا گریزی برخی از مدیران اظهار داشت: منبع اصلی درآمد شهرداری و دهیاری های استان بوشهر به ویژه جنوب استان،درآمدهای عوارض آلایندگی ماده ۳۸ قانون مالیات بر ارزش افزوده است و شوراها و شهرداران حق دارند بدانند در طول سال چه صنایعی توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در لیست صنایع آلاینده قرار گرفته‌ و میزان وصولی آن توسط امور مالیاتی به چه میزان بوده است.

رمضانی عدم پرداخت مطالبات درآمد آلایندگی در استان بوشهر از ابتدای ۱۴۰۰ را موجب فشار مضاعف بر مدیریت شهری و عدم خدمت دهی مناسب به شهروندان دانست و خواستار رسیدگی به این مهم شد.