مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی

افزایش ۱۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت از لایه نفتی پارس‌جنوبی/ انتقال گاز فاز ۱۲ به خشکی در زمستان امسال

مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران گفت: با اجرای قرارداد جدید برای توسعه فاز ۲ لایه نفتی پارس جنوبی، تولید نفت از این میدان مشترک ۱۰ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

«محمدرضا زهیری» امروز (شنبه) در نشستی خبری در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اینکه این شرکت همه فعالیت‌های فراساحل را اجرا می کند، افزود: این شرکت یکی از شرکت‌های تجهیز محور است و بر خلاف شرکت‌های پیمانکاری نفت کشور، تجهیزات وسیعی دارد.

وی ادامه‌داد: فاز ۱۶ پارس جنوبی به طول ۱۱۰ کیلومتر به موازات خط لوله قبلی کشیده خواهد شد و تا زمستان امسال آماده می شود و در حال پوشش در خرمشهر است و بخش زیادی پوشش داده شده است.

زهیری تاکید کرد: خط لوله توسط کشتی «سی مستر» از اواخر خرداد لوله گذاری را آغاز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه خط لوله کشی به عسلویه ۲۱۰ کیلومتر است، گفت: با توافق با شرکت ملی نفت، کارهای مهندسی در حال انجام است و خرید لوله‌ها و عملیات آغاز می‌شود و تا زمستان ۱۴۰۲ بهره برداری می‌رسد.

مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی درباره امضای قرارداد با یک شریک خارجی برای توسعه فاز ۲ لایه نفتی پارس جنوبی و چگونگی انتخاب این شرکت، افزود: این شرکت در گذشته انتخاب شده بود و ما در بخش‌هایی از قرارداد تغییراتی دادیم.

وی تاکید کرد: این قرارداد زمانی نهایی خواهد شد که قرارداد بین ما و شرکت مذکور تبادل شود و با اجرای آن تولید نفت در این میدان مشترک ۱۰ هزار بشکه افزایش پیدا می کند.

زهیری ادامه‌داد: با دانشگاه‌های مختلف ارتباط داریم و با آنها کار می کنیم، همچنین از شرکت‌های دانش بنیان که بتوانند نیازهای ما را پوشش دهند، حمایت می کنیم.

وی گفت: توسعه میدان فروزان چندین سال به دلیل تغییرات در سکو متوقف شد، سکوهایی که منتقل شده بود اکنون در خرمشهر است و با اتمام کار سکوها را منتقل می‌کنیم.

مدیرعامل تاسیسات دریایی با اشاره به اینکه به‌زودی دکل حفاری به میدان رسالت منتقل می شود، افزود: در سایر بخش ها فعال هستیم.

وی اضافه‌کرد: اکنون در فعالیت‌های بین المللی حضور داریم و یکی از اهداف ما صدور خدمات فنی و مهندسی است.

مذاکره با شرکت‌های روسی برای نصب جکت

زهیری از مذاکره با شرکت‌های روسی برای نصب جکت و لوله گذاری خبر داد و گفت: با این حال متعهدیم ابتدا فعالیت‌های داخلی را اجرا کنیم تا کارهای کشور بر زمین نماند و پس از آن ظرفیت خالی را برای درآمدزایی در پروژه‌های بین‌المللی لحاظ کنیم.

وی با اشاره به اینکه ساخت سکوهای فشارافزایی پیچیده نیست، افزود: ابتدا باید تجهیزات و کمپرسورها آماده شود. در طراحی، ساخت و حمل این سکوی فشار افزایی مشکلی نداریم.

به گفته زهیری، اکنون در حال مطالعه در این زمینه هستیم زیرا در سال های آینده به آن نیاز داریم.

وی ادامه‌داد: وضعیت پارس جنوبی برخلاف پیش بینی هایی که فشار افت می کند، در برخی فازها دچار افت فشار نخواهیم بود.

مدیرعامل تاسیسات دریایی گفت: افزایش فشار باید در چاه ها انجام شود که فعلا نیاز به آن وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تامین مالی پروژه ها توسط کارفرماها انجام می شود، افزود: اگرچه در تامین مالی مشکلاتی داریم اما خللی ایجاد نکرده است.

زهیری با تاکید بر اینکه جاسک فاز دوم ندارد، ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که پیش امده بود، گوی شناور اول نصب شده و سه گوی شناور دیگر در حال ساخت است که یک گوی از خارج از کشور آماده انتقال است و ۲ گوی شناور دیگر در یارد خرمشهر در حال ساخت است.

وی با بیان اینکه یکی از پروژه ها انتقال سکو از فاز ۱۲ به فاز ۱۱ توسط شناور «اوشنیک» است، گفت: در تابستان امسال این انتقال انجام خواهد شد.

زهیری افزود: انتقال مشعل شروع شده و سه پایه مشعل در حال ساخت است.

مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی ادامه داد: این سکو در زمستان امسال گاز فاز ۱۱ را به خشکی منتقل کند.

نیاز کشورهای همسایه به خدمات فنی و مهندسی نفت ایران
همچنین «علیرضا ضیغمی» رییس هیات مدیره شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران با اشاره به اینکه با وجود آنکه در میدان فروزان به دلیل مشترک بودن این میدان کار با تاخیر انجام شده است، گفت: با سوء مدیریت سال‌های قبل، کار پیش نرفته و امیدواریم با اولویت بالا عقب ماندگی در این میادین را جبران کنند.

وی ادامه داد: در گذشته باید با اولویت منابع تخصیص پیدا می کرد تا چاه تولیدی و تزریقی در میدان نفتی پارس جنوبی احداث شود، اما این گونه نشد.

ضیغمی افزود: تولید از لایه نفتی اکنون سه‌هزار بشکه در روز است که با اجرای قرارداد جدید به ۱۳ هزار بشکه افزایش پیدا می کند.

وی تاکید کرد: کشتی اوشنیک که بسیار ویژه است و ابزار بسیار خوبی برای اجرای پروژه های داخلی و بین المللی است.

ضیغمی گفت: کشورهای همسایه نیازمند خدمات فنی و مهندسی هستند و ایران در این زمینه می تواند فعال باشد.