مدیرعامل شرکت پتروشیمی کاویان

مطالعات افزایش تولید اتیلن در پتروشیمی کاویان آغاز شد

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کاویان با اشاره به پیش بینی وجود اتان مازاد در عسلویه تا دو سال آینده از آغاز مطالعات افزایش 10 تا 15 ​درصدی ظرفیت تولید اتیلن با اعمال تغییرات فنی و عملیاتی در واحدهای موجود خبر داد.

رمضان اولادی درباره برنامه افزایش ظرفیت تولید در پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین مجتمع تولیدکننده اتیلن ایران، گفت: با توجه به بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و افزایش ظرفیت تولید اتان، پیش بینی می شود از سال ۹۸ با یک ظرفیت مازاد تولید اتان در صنعت گاز روبرو شویم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی کاویان با اعلام این که مطالعاتی به منظور افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی ظرفیت تولید اتیلن در پتروشیمی کاویان آغاز شده است، تصریح کرد: مطالعات نشان می‌دهد این افزایش تولید با اعمال تغییرات فنی و عملیاتی در واحدهای موجود قابل اجرا و تحقق خواهد بود.

وی با اشاره به برنامه ریزی برای تامین برخی قطعات یدکی در دوره پسابرجام، اظهار کرد: برنامه ریزی گسترده ای برای تامین قطعات و لوازم یدکی انجام شده تا در صورت هر گونه تغییری، مشکلی برای تامین تجهیزات و قطعات نداشته باشیم.

اولادی با یادآوری این که در شرایط فعلی پتروشیمی کاویان ظرفیت مازادی برای صادرات اتیلن در اختیار ندارد، خاطرنشان کرد: تمام اتیلن تولیدی برای تامین نیاز مجتمع‌های پتروشیمی در مسیر خط لوله اتیلن در داخل عرضه می‌شود.

پتروشیمی کاویان به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده اتیلن ایران از ظرفیت تولید سالانه ۲ میلیون تن اتیلن برخوردار بوده که اتیلن تولیدی از مسیر خط لوله اتیلن غرب به مجتمع‌های پتروشیمی لرستان، کرمانشاه، ایلام، اندیمشک، کردستان، مهاباد و میاندوآب عرضه می شود.

پیش بینی می‌شود در صورت افزایش ۱۰ درصدی تولید در پتروشیمی کاویان، عرضه و تولید اتیلن این مجتمع سالانه حدود ۲۰۰ هزار تن افزایش یابد.

هم اکنون ظرفیت تولید اتیلن ایران با احتساب راه اندازی واحدهای کوچک و بزرگی در مجتمع های پتروشیمی بندر امام، امیرکبیر، جم، مروارید، آریاساسول، مارون، شازند، تبریز و کاویان به حدود هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تن رسیده است.

از سوی دیگر در حال حاضر مجوزهایی برای احداث پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن ظرفیت جدید تولید اتیلن در قالب طرح‌های پتروشیمی الفین ایلام، کیان، بوشهر، گچساران، دشتستان، فیروزآباد و دهلران صادر شده است.