با حضور رئیس جمهوری

فاز دوم بزرگترین مجتمع اتیلن خاورمیانه افتتاح شد

رئیس جمهوری فاز دوم پتروشیمی کاویان، بزرگترین تولیدکننده اتیلن در منطقه خاورمیانه را افتتاح کرد.

فاز دوم پتروشیمی کاویان به عنوان بزرگترین تولیدکننده اتیلن منطقه خاورمیانه بعدازظهر امروز (یکشنبه، ۲۷ فروردین ماه) از سوی دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح شد.

پتروشیمی کاویان، اتان دریافتی از پارس جنوبی را به اتیلن تبدیل کرده و به خط لوله اتیلن غرب تزریق می کند. این اتیلن از ١١ استان عبور کرده و خوراک ١٢ مجتمع پتروشیمی ساخته شده یا در حال احداث با سرمایه گذاری ۸٫۵ میلیارد دلاری را تامین می کند.

هر ٢ فاز پتروشیمی کاویان به صورت مشابه، ظرفیت تولید سالانه یک میلیون تن اتیلن را دارند که هر فاز برای تولید این میزان اتیلن سالانه به ١٢۵٨ هزار تن اتان نیاز دارد که این میزان را از فازهای ۴ و ۵، ٩ و ١٠، ١۵ و ١۶ و ١٧ و ١٨ پارس جنوبی دریافت می کنند.

این طرح با سرمایه گذاری ارزی و ریالی به ترتیب حدود ٢٠٠ میلیون یورو و ٢٣۵٠ میلیارد ریال اجرا شده است. برآورد فروش سالانه محصولات فاز ۲ پتروشیمی کاویان حدود ٩۵٠ میلیون دلار بوده و خوراک فاز ٢ این طرح به میزان ١٣٠٠ هزار تن در سال اتان از فازهای پارس جنوبی تامین خواهد شد.

رمضان اولادی، مدیرعامل پتروشیمی کاویان چندی پیش با اشاره به این که در سال جاری به ظرفیت بیش از ۹۰ درصد دست می یابیم، گفت: پیش بینی ما بر این است که کاویان در سال ۹۷ به ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی دست یابد.

تمام مراحل ساخت این مجتمع از مهندسی، تدارکات، نصب و راه اندازی از سوی متخصصان داخلی انجام شده است.

پروژه پتروشیمی کاویان سال ٨۵ آغاز شد که فاز یک این مجتمع در سال ٩١ راه اندازی و افتتاح شد و دلیل تاخیر در راه اندازی فاز ٢ این پتروشیمی، کمبود خوراک و مشکلات ناشی از تحریم‌های اعمال شده بر علیه این صنعت بود.

رئیس جمهوری امروز (یکشنبه، ٢٧ فروردین ماه) برای بهره‌برداری از بزرگترین سرمایه گذاری در زمینه توسعه میدان گازی پارس جنوبی در قالب فازهای ١٧، ١٨، ١٩، ٢٠ و ٢١ و افتتاح چند طرح و پروژه در حوزه نفت و پتروشیمی به عسلویه سفر کرده است.

149235198562370000.jpg (1908×1270)

149235196792819300.jpg (2000×1333)