افزایش ۴ درصدی برداشت از پارس جنوبی در سال ۱۴۰۰

عبور ظرفیت تولید گاز کشور از مرز ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب

معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت اعلام کرد: ظرفیت تولید گاز خام کشور در سال ۱۴۰۰ برای نخستین بار از مرز یک‌هزار میلیون مترمکعب در روز عبور کرد و برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی هم نسبت به سال قبل از آن (۱۳۹۹) بیش از چهار درصد افزایش یافت.

معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت در گزارشی اعلام کرد: برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی هم نسبت به سال قبل از آن بیش از ۴ درصد افزایش یافت.
در این گزارش با اعلام اینکه توسعه فاز‌های ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ پارس جنوبی به پایان رسیده و پیشرفت فیزیکی فاز ۱۴ در انتهای سال ۱۴۰۰ بیش از ۹۱ درصد بوده، اعلام شده است: توسعه فاز ۱۱ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در حال انجام است و تولید اولیه از این فاز طبق پیش‌بینی در سال ۱۴۰۱ محقق می‌شود.
پیشرفت فیزیکی طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی بر اساس این گزارش در انتهای سال ۱۴۰۰ بیش از ۳۴ درصد اعلام شده است.
در گزارش معاونت برنامه‌ریزی وزارت نفت آمده است: به پشتوانه افزایش جهشی تولید گاز کشور در پارس جنوبی، ظرفیت تولید گاز خام کشور برای نخستین بار از مرز ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب در روز عبور کرد.
میانگین تولید گاز غنی از میدان گازی مشترک پارس جنوبی در سال‌های گذشته از روند افزایشی قابل‌توجهی برخوردار بوده و در دی‌ماه ۱۴۰۰ توانست به رکورد ۷۰۵ میلیون مترمکعب در روز برسد.
این رقم در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن بیش از ۴ درصد رشد داشته است، با راه‌اندازی فاز‌های جدید پارس جنوبی، میزان تأمین گاز کشور از این میدان در سال ۱۴۰۰ به حدود ۷۰ درصد ارتقا یافته است.