پدری که می‌خواست نوزادش را در بیمارستان برازجان بکشد

مرکز بهداشت دشتستان اعلام کرد پدری که قصد داشت نوزادش را در بیمارستان شهید گنجی برازجان بکشد، تبعه خارجی بوده و در حالی که نیاز بوده همسر و فرزندش در بیمارستان باشند، می‌خواسته آن‌ها را ترخیص کند.

به گزارش جنوب استان تصویری در ساعات گذشته در فضای مجازی انتشار یافت که در آن مردی قصد داشت نوزادی را از طبقه بالا به پایین بیندازد.

در توضیح این تصویر، ادعا شده بود مردی به علت ناتوانی در پرداخت هزینه زایمان همسرش قصد داشته نوزادش را از طبقه بالای بیمارستان شهید گنجی برازجان به پایین پرت کند.

در پی انتشار این تصویر روابط عمومی شبکه بهداشت ودرمان دشتستان اعلام کرد: در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۴۰۱، فردی از اتباع غیر مجاز خارجی که فرزندش در بیمارستان شهید گنجی برازجان متولد شده بود، در همان روزی که مادر زایمان کرده بود، اصرار بر ترخیص مادر و نوزاد خود داشت و حال آن که با توجه به شرایط پزشکی نوزاد از جمله وزن پایین وهیپوگلیسمی ترخیص وی به صلاح نبوده است.

در این اطلاعیه آمده است: بر همین اساس سوپروایزر شیفت شب بیمارستان گنجی، ضمن راهنمایی این تبعه افغان به او یادآور می‌شود که طبق دستورالعمل وزارت بهداشت مادر و نوزاد باید ۲۴ ساعت پس از وضع حمل تحت مراقبت باشد و درصورت نداشتن مشکل از حیث سلامت، ترخیص شوند و این مادر و‌ کودک نیز صبح روز بعد(پنجشنبه) پس از انجام واکسیناسیون نوزاد و بررسی حال مادر ترخیص خواهند شد. سوپروایزر شیفت شب همچنین به این فرد یادآوری کرده بود که با توجه به نداشتن هر گونه اسناد هویتی، به مددکار اجتماعی مراجعه کند تا روال اداری ترخیص همسر و کودک وی طی و همچنین هزینه زایمان وی با دستور رییس بیمارستان با تخفیف یا رایگان محاسبه شود.

مرکز بهداشت دشتستان عنوان کرده است: با وجود توضیحات داده شده، این تبعه افغان به مددکار اجتماعی مراجعه نکرده و توضیحات سوپروایزر مبنی بر لزوم حضور نوزاد در بیمارستان با توجه به وضعیت نامساعد جسمی نوزاد را نپذیرفته و اقدام به تهدید، هیاهو و جنجال کرده است.

در این اطلاعیه تاکید شده است که هزینه زایمان علت عدم موافقت سوپروایزر با ترخیص نوزاد نبوده ومجموعه بیمارستان‌های استان بوشهر و به‌ویژه بیمارستان شهید گنجی در این گونه موارد همواره با بیماران اتباع بیگانه همراهی لازم را دارند.

مرکز بهداشت دشتستان اعلام کرده است که در نهایت کارکنان بیمارستان به منظور پیشگیری از هرگونه حادثه احتمالی و به ناگزیر با ترخیص زودتر از موعد مادر و نوزاد این تبعه افغان، موافقت کرده‌اند و این مادر و کودک پس از دریافت خدمات لازم بهداشتی و درمانی به سلامت از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

در این اطلاعیه آمده است، فیلمی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، تلاش‌ها وحمایت‌های نیرو‌های درمان برای آرام کردن تبعه افغان به منظور پیشگیری از تحقق تهدید و وقوع حادثه را به تصویر نکشیده است.

همچنین در اطلاعیه عنوان شده است که مطابق تصمیم دولتِ، حتی اگر مادر بارداری بیمه نباشد، همه هزینه‌های خدمات دوران بارداری و زایمان و همچنین ترخیص او و‌ کودکش از بیمارستان رایگان است و مادر شیرده تا دو سال و کودک تا ۵ سالگی بیمه رایگان خواهند بود.