رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر

سریال آلودگی نفتی به ساحل دیر رسید

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر استان بوشهر گفت: تاربال‌های (لکه‌های کوچک) آلودگی نفتی که از هفته گذشته بخش‌هایی از سواحل کنگان و عسلویه را آلوده کرده بود اکنون ساحل این شهرستان را نیز آلوده کرده است.

به گزارش جنوب استان علیرضا حجازی صبح امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار داشت: تاربال‌های (لکه‌های کوچک) آلودگی نفتی که از هفته گذشته بخش‌هایی از سواحل کنگان و عسلویه را آلوده کرده بود اکنون ساحل این شهرستان را نیز آلوده کرده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دیر با بیان اینکه این آلودگی در ساحل روستای «مله گنزه» شهرستان دیر دیده شده و منشا اصلی آن مشخص نیست افزود: پیش‌بینی می‌شود این عامل تخریب محیط زیست به دلیل شست وشوی مخزن نفتکش‌ها، نشتی سکوهای نفتی دریایی و یا محموله‌های قاچاق به وجود آمده باشد.

وی با بیان اینکه تاربال‌های آلاینده در سواحل روستای مله گنزه ممکن است با جزر و مدهای دریا در زیر ماسه‌ها تجزیه و پنهان شوند بیان داشت: تاربال نفتی در ساحل باید بررسی شود و تا تشخیص منبع و نوع آلودگی، امکان ارائه نظر دقیق وجود ندارد طبق قانون، وظیفه نظارت بر کشتی‌های نفتی و جمع آوری این تاربال‌ها بر عهده سازمان بنادر و کشتیرانی است.

حجازی ابراز داشت: احتمال دارد این آلودگی ناشی از نشتی سکوهای نفتی دریایی باشد و برای یافتن منشا دقیق آن بررسی تصاویر ماهواره‌ای توسط محیط زیست استان ادامه دارد اما هنوز این عامل آلاینده شناسایی نشده است.

15692486_160.jpg (1280×853)

حفظ محیط زیست خلیج فارس از برنامه‌های اصلی سازمان محیط زیست

به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر مهمترین عوامل آلودگی محیط‌زیست دریایی، مخازن و سکوهای نفتی، عبور و مرور انواع شناور و تخلیه مواد آلاینده و انواع مواد شیمیایی خطرناک به خلیج‌فارس است و کاهش تنوع زیستی، مرگ و میر آبزیان ، مهاجرت آنان به خارج از منطقه از جمله آثار آلودگی‌ها محسوب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اشاره به آلودگی سواحل جنوب استان به لکه‌های نفتی اظهار داشت: این لکه‌های نفتی سواحل بنک، دیر، کنگان، عسلویه، نایبند در استان بوشهر و کیش در استان هرمزگان آلوده کرده است.