مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس:

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پتروشیمی پارس آغاز شد

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پتروشیمی پارس هم‌زمان با هفته دولت و همسو با سیاست تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن پروپیلن و ۵۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن به دستور وزیر نفت آغاز شد.

عملیات اجرایی طرح PDH/PP پتروشیمی پارس امروز (دوشنبه، هفتم شهریورماه) هم‌زمان با هفته دولت و به دستور جواد اوجی، وزیر نفت آغاز شد.

طرح PDH پتروشیمی پارس با ظرفیت تولید ۶۰۰ هزار تن پروپیلن و ۵۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن و سرمایه‌گذاری ۶۴۵ میلیون دلار و ۶۶ هزار میلیارد ریال در مدت ۴۸ ماه در منطقه ویژه اقتصادی پارس (عسلویه) احداث می‌شود.

سالانه ۷۰۰ هزارتن پروپان از محل تولیدات پتروشیمی پارس و ۳.۸ هزارتن اتیلن از پتروشیمی‌های منطقه به عنوان خوراک در این واحد مصرف می‌شود.

بازگشت سرمایه این طرح ۱۷.۱۸ درصد و دوره بازگشت سرمایه عادی از زمان احداث، هشت سال و نیم و درآمد کل سالانه در زمان بهره‌برداری کامل ۵۶۷ میلیون دلار است که سود خالص سالانه ۱۶۰ میلیون دلاری نصیب پتروشیمی پارس خواهد کرد.

طرح PDH/PP پتروشیمی پارس برای ۳۷۰ نفر به‌طور مستقیم و ۲۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم در دوره اجرا اشتغال‌زایی خواهد داشت.

برنامه‌ریزی شده است که ۲۶ درصد منابع مالی طرح از آورده سهامداران و ۷۴ درصد از دیگر منابع تأمین شود.

 

در ادامه مسعود حسنی امروز (دوشنبه، هفتم شهریورماه) در این آیین اظهار کرد: این طرح در زمینی به مساحت ۲۷ هکتار در پارک پلی‌پروپیلن به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش، جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش تاب‌آوری افزون بر درآمدزایی احداث می‌شود.

وی با اشاره به اجرای این طرح در مدت زمان ۴۸ ماه افزود: این طرح برای ۳۷۰ نفر اشتغال مستقیم در مقاطع مختلف به‌صورت دائم و ۳۲۰۰ نفر در مدت چهار سال برنامه اجرایی طرح دارد، همچنین زمینه اشتغال غیرمستقیم بیش از ۵۵۰۰ نفر را فراهم می‌کند.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس ادامه داد: محصول میانی این طرح ۶۰۰ هزار تن پروپیلن و محصول نهایی آن ۵۰۰ هزار تن پلی‌پروپیلن و ۱۰۰ هزار تن پروپیلن برای صنایع داخلی کشور خواهد بود.

حسنی، خوراک این واحد را سالانه ۷۰۰ هزار تن از محل پتروشیمی پارس اعلام کرد و گفت: موافقت اصولی طرح از سوی وزارت نفت صادر شده، زمین طرح نیز از سوی شرکت ملی نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی تحویل شده است و مطالعات بازار و امکان‌سنجی اقتصادی پایان یافته است.

وی با بیان اینکه دماوند انرژی عسلویه یوتیلیتی طرح را تأمین خواهد کرد، تصریح کرد: تمرکز پتروشیمی پارس بر استفاده حداکثری از توان نرم‌افزاری و سخت‌افزاری داخل است.

درآمد ۱۶۰ میلیون دلاری

مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس با تأکید بر اینکه دانش فنی پلی‌پروپیلن به‌طور حتم داخلی است، گفت: ساختار پروژه طراحی شده و مذاکرات برای لایسنس‌ها (دانش فنی)، عملیات نقشه‌برداری و اقدام‌های اولیه زمین در حال انجام است.

حسنی، هزینه کل طرح را ۸۶۶ میلیون دلار که ۵۳۰۰ میلیارد تومان ریالی و ۶۳۵ میلیون دلار ارزی است اعلام و اظهار کرد: نرخ بازده داخلی کل سرمایه ۱۷.۱۸ درصد، دوره بازگشت سرمایه ۸.۵ سال و زمان اجرای طرح چهار سال خواهد بود.

وی افزود: درآمد فروش محصولات طرح PDH/PP پتروشیمی پارس ۵۶۷ میلیون دلار است و ۱۲ درصد محصول در داخل فروش می‌رود و ۸۸ درصد صادر می‌شود، همچنین سود سالانه این طرح پس از تکمیل ۱۶۰ میلیون دلار خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی پارس درباره تأمین منابع مالی ادامه داد: ۲۶ درصد از منابع پتروشیمی پارس و ۷۴ درصد از دیگر منابع تأمین خواهد شد.

به گزارش شانا، وزیر نفت صبح امروز در رأس هیئتی و در سفری یک روزه برای افتتاح و آغاز عملیات اجرایی چند طرح وارد عسلویه شد،در این سفر عملیات اجرایی دو طرح PDH/PP شرکت‌های پتروشیمی پارس و پالایش پارسیان سپهر نیز به دستور وزیر نفت آغاز شد.