پتروشیمی پردیس در مسیر شکوفایی و خودباوری

شرکت پتروشیمی پردیس به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده آمونیاک و اوره در خاورمیانه در مسیر شکوفایی و خودکفایی ایران اسلامی از مهمترین بخش‌های صنعتی است که اکنون با جهشی تحسین برانگیز به سوی طرحی برای حفظ محیط زیست رفته است.

تأمین امنیت غذایی که یکی از اهداف جوامع بشری در تمام دوره­‌ها و یکی از مهم‌ترین ارکان حقوق فردی و امنیت انسان و جامعه است، چالشی اساسی محسوب می‌شود. دستیابی به نظام‌های تغذیه پایدار همانند یکی از ارکان اصلی رسیدن به توسعه پایدار و اطمینان از امنیت غذایی نسل حال و نسل‌های آینده مورد توجه است.

افزایش روزافزون جمعیت انسانی و نیاز به غذای بیشتر از یک‌سو و کاهش وسعت خاک‌های قابل‌کشت و حاصلخیزی آن‌ها از سوی دیگر، جوامع بشری را به کاربرد کودهای شیمیایی سوق داده است.

شرکت پتروشیمی پردیس بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده آمونیـاک و اوره در خاورمیانه و یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان این محصولات در سطح جهان با تولید بیش از پنج میلیون تن محصول در سال است که در راستای تولید غذای کافی برای مردم دنیا گام‌های بلند و مؤثری برداشته است.

فروش اوره پردیس بالاتر از قیمت‌های جهانی / مدیریت کارآمد در فروش عامل اصلی موفقیت

پتروشیمی پردیس با حذف واسطه‌ها و ایجاد هماهنگی بین صادرکنندگان با مدیریت صحیح کارگروه اوره ایران به موفقیت های چشمگیری در حوزه صادرات و فروش صادراتی دست پیدا کرده است. با در نظر گرفتن قیمت‌های نشریه آرگوس و قیمت فروش‌های پتروشیمی پردیس در می‌یابیم که، قیمت‌های فروش پتروشیمی پردیس همواره بیش از قیمت‌های ارائه شده در سطح جهانی است و حتی در مقطعی به ۸۴۰ دلار هم می‌رسد. در حالیکه تا پیش از این، با فروش اوره به واسطه‌ها و سپس عرضه به بازارهای خارجی، بخشی از این سود به جیب واسطه ها می رفت و اوره صرفه بالای خود را برای فروش از دست می‌داد.

براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، پتروشیمی پردیس در دوره ۱۱ ماهه منتهی به مرداد ماه ۱۴۰۱ از محل فروش محصولات آمونیاک و اوره خود ۳۵ هزار و ۹۲۳ میلیارد تومان درآمد کسب کرده است. شپدیس تنها در مردادماه امسال با فروش ۳۰۰ هزار تن آمونیاک و اوره، ۴ هزار و ۴۵۳ میلیارد تومان درآمد داشته که حدود ۷۷٫۵ درصد بیشتر از مردادماه سال گذشته است.

بررسی روند رشد شپدیس در سه سال اخیر

نمودار زیر به بررسی روند قیمت ریالی اوره به ازای هر تن بین سال های ۹۸ تا ۱۴۰۱ پرداخته است.

در نمودار زیر روند فروش پتروشیمی پردیس در سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۱ آورده شده است که نشان از تحول اساسی در فروش محصولات دارد.

مقدار تولید و فروش به واسطه به بهره برداری رسیدن طرح توسعه در سال‌های قبل و نرخ فروش به واسطه افزایش نرخ دلار و روند صعودی فروش نرخ اوره به واسطه رشد تقاضا در سطح جهانی در کنار مدیریت صحیح فروش محصولات با حذف واسطه‌ها همواره صعودی بوده است.

تبدیل فلر به اوره در فاز چهارم پتروشیمی پردیس

پتروشیمی همت که ۵۰ درصد از سهام آن متعلق به هلدینگ خلیج فارس بود و ۵۰ درصد دیگر متعلق به هلدینگ نفت و گاز پارسیان بود توسط پتروشیمی پردیس خریداری شده است. در این پروژه گازهای خروجی فلرها در سطح منطقه جمع آوری شده و با استفاده از ۱۰ درصد آمونیاک اضافی پردیس (۷۰ درصد خوراک پتروشیمی همت) به یک میلیون تن اوره تبدیل خواهد شد.

این طرح موضوعی زیست محیطی است و هم فاینانس داخلی و هم فاینانس خارجی برای این طرح امکان پذیر خواهد بود. با بهره‌برداری از این طرح سالانه از سوختن و انتشار بیش از ۸۰۰ هزار تن دی اکسیدکربن پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها در عسلویه و مصرف سالانه ۶۷۰ میلیون مترمکعب گاز متان جلوگیری خواهد شد که برای اهالی این منطقه و کارکنان صنعت خبر خوشایندی محسوب می شود. با انجام این پروژه به عنوان  فاز چهارم پتروشیمی پردیس، سالانه یک میلیون تن به ظرفیت تولید اوره این شرکت افزوده خواهد شد.

دستاوردهای اساسی مدیریت پتروشیمی پردیس

صادرات یک میلیون تنی اوره به کشور‌های آمریکای جنوبی و تهاتر با محصولات دامی و کشاورزی که مورد احتیاج شدید کشور است، از دیگر اقدامات موثر شپدیس برای رفع نیاز داخلی است. علاوه بر این به دلیل تحریم‌ها توان فروش کشور کاهش پیدا کرده و از این مسیر میزان صادرات افزایش چشمگیری یافته است.

کاهش دوره اور‌هال پتروشیمی پردیس از ۷۰ الی ۸۰ روز به کمتر از ۲۰ روز، یکی دیگر از اقدامات موثر مدیریت شپدیس برای افزایش راندمان و تولید این مجموعه است. کاهش مدت اورهال مجموعه در سال‌های اخیر در وضعیت فروش شپدیس کاملا خود را نشان داده است.

یکی از مهمترین اقدامات مدیریت مجموعه پتروشیمی پردیس ایجاد انبار بروز در این مجموعه است. با بررسی وضعیت این شرکت می‌توان دریافت سفارش‌های خرید به دلیل استفاده از چیپست‌های RFID در این مجموعه به شدت کاهش پیدا کرده است. شپدیس در سال ۹۹ در حدود ۱۳۰۰ و در سال مالی ۱۴۰۰، ۲هزار و ۵۰۰ تقاضای خرید از انبار داشته که حاصل استفاده از فناوری‌های نوین انبارداری در این مجموعه است. این میزان کاهش در سفارش خرید باعث شده تا نقدینگی مجموعه در وضعیت مطلوبی قرار گرفته و مشکلی از جانب تهیه نقدینگی برای پتروشیمی پردیس ایجاد نشود.

کاهش قابل توجه در هزینه‌های عمومی و اداری، به خصوص در بحث پیمانکاری تهیه و صرف غذا با صرفه جویی حدود ۴۰ میلیارد تومانی از این محل، ثبت رکورد ماهانه تولید اوره با تولید بیش از ۳۰۰ هزار تن اوره در یک ماه در سال مالی ۱۴۰۰، تحقق بودجه سال مالی ۱۴۰۰ در ۶ ماه نخست سال، بومی سازی تمام کاتالیست‌های مورد نیاز شپدیس در داخل کشور و وارد کردن ۲۰ پالت ۶۰ هزار تنی ذرت از برزیل از جمله دستاوردهای مدیریت پتروشیمی پردیس است.

در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن اوره به برزیل صادر می‌شود و شپدیس برنامه صادرات اوره تا سه میلیون تن به برزیل را در دست اجرا دارد.قرارداد مهندسی و تولید ساخت چند ده هزار قطعه مورد نیاز شرکت‌های داخلی توسط پتروشیمی پردیس در حال انجام است و ساخت آنتی کیک که به کمک آن، میزان ماندگاری اوره در زمین از سه ساعت به سه ماه افزایش پیدا می‌کند و به وسیله این دستاورد کود اوره دیگر کلوخه نمی‌شود.

پردیس سبز و عدم پرداخت یک درصد فروش به عنوان حق آلایندگی

به دلیل معرفی پتروشیمی پردیس به عنوان یکی از شرکت‌های سبز صنعت، که پیش از این به عنوان حق آلایندگی پرداخت می شد به جیب سهامداران برگشت و دیگر پرداخت نخواهد شد، این موضوع می تواند تاثیر به سزایی در افزایش سودآوری شرکت داشته باشد.

حذف دلالان و افزایش قیمت فروش اوره با تشکیل کارگروه اوره کشور

مدیریت پتروشیمی پردیس با تشکیل کارگروه اوره کشور، هم افزایی قابل توجهی در تولیدکنندگان اوره داخلی ایجاد کرده و با حذف دلالان، قیمت گزارش شده آرگوس در ایران را افزایش داده است. قیمت فروش اوره داخلی نیز به همین منوال در سطح جهانی افزایش پیدا کرده است.

ما ز یاران چشم یاری داشتیم…

در فضایی که بایستی از اقدامات و رویداد‌های پتروشیمی پردیس حمایت همه جانبه به عمل بیاید و عملکرد‌ها به نفع افزایش همه جانبه صادرات این شرکت به عنوان سرمایه ملی به کار بیاید، معدودی با بیان صحبت‌هایی که رنگ و بویی از تقویت و حمایت ندارد، موج جدیدی بر علیه این شرکت که به واقع سرمایه ملی است، راه انداختند. صحبت‌هایی که بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌های کشور و مصالح جامعه به سادگی مطرح می‌شود.