بهمنی

درآمد پتروشیمی پردیس ۱۱۹ درصد افزایش یافت

شرکت پتروشیمی پردیس در سال مالی ۱۴۰۰ با ثبت رکوردی بی‌نظیر در حوزه فروش، به افزایش ۱۱۹ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال دست یافت.

به گزارش جنوب استان براساس گزارش منتشر شده در سامانه کدال، شرکت پتروشیمی پردیس در یک ماهه منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱، بیش از ۴۲۱ هزار تن محصول آمونیاک و اوره، معادل ۷۴,۷۵۹,۲۰۵ میلیون ریال را به فروش رسانده است که نسبت به دوره ۱ ماهه مشابه سال قبل ۱۹۲ درصد افزایش داشته است. طی این ماه میانگین قیمت فروش اوره پردیس ۵۵۰ دلار و میانگین قیمت آمونیاک ۶۹۰ دلار اعلام شده است؛ این در حالی است که میانگین فروش صادراتی شرکت‌های اوره ساز کرمانشاه ۵۰۲ دلار، خراسان ۵۳۲ دلار و شیراز ۵۰۷ دلار می باشد.

شرایط دشوار تحریم برای شرکت های پتروشیمی و مشکلات موجود در مسیر صادرات محصول استراتژیک اوره طی سال های متمادی باعث شده بود این محصول بسیار پایین تر از قیمت جهانی به فروش برسد. تابستان سال گذشته بود که هلدینگ نفت و گاز پارسیان برای تغییر این شرایط اقدامی مهم و سرنوشت ساز انجام داد. راه اندازی کارگروه اوره ایران با حضور سه شرکت اوره ساز مطرح و مدیریت پتروشیمی پردیس بزرگترین اوره ساز ایران و منطقه، اولین گام هلدینگ نفت و گاز پارسیان در این مسیر بود که نتایج مهمی در پی داشت. شهریورماه امسال نیز با حضور مدیران شرکت های پتروشیمی لردگان و مسجد سلیمان از زیرمجموعه های هلدینگ پترول در کارگروه اوره نفت و گاز پارسیان هم افزایی قابل توجهی در بین تولیدکنندگان اوره جهت حذف دلالان، جلوگیری از رقابت ناسالم داخلی و افزایش قیمت گزارش شده آرگوس در ایران صورت گرفت.

فروش چشمگیر پتروشیمی پردیس در شهریورماه و ثبت نرخ قابل توجه ۵۵۰ دلار برای صادرات محصول اوره، ماحصل برنامه ریزی و آینده نگری تیم مدیریتی شرکت در یکسال اخیر است که امروز به ثمر نشسته است.

افزایش ۱۱۹ درصدی درآمد پتروشیمی پردیس طی یکسال اخیر

«شپدیس» طی عملکرد ۱۲ ماهه سال مالی منتهی به ۳۱ شهریورماه ۱۴۰۱ مبلغ ۴۳۱,۵۸۲,۸۲۳ میلیون ریال درآمد فروش داشته است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۹% رشد داشته است. این میزان فروش در حالی محقق شده است که یکی از سه فاز تولیدی شرکت در زمستان سال گذشته با ۸۲ روز قطعی گاز مواجه بود.

در سال مالی اخیر برای اولین بار درآمد پتروشیمی پردیس از مرز ۱.۳ میلیارد دلار عبور کرد و دو پلنت اوره و آمونیاک با این رکورد بی سابقه محقق شد.

تولید ۳.۰۸۷.۹۱۰ تن محصول اوره و دستیابی به ۴ درصد بیش از برنامه تولید، تولید ۲.۰۱۲.۶۵۳ تن محصول آمونیاک و دستیابی به ۷ درصد بیش از برنامه تولید، رشد ۲۸۹ درصدی ارزش صادرات محصول آمونیاک، رشد ۸۵ درصدی ارزش صادرات محصول اوره علی رغم کاهش ۷ درصدی صادرات و رشد ۹۷ درصدی ارزش صادرات کل محصولات علی رغم کاهش ۸ درصدی صادرات از جمله دستاوردهای بی نظیر پتروشیمی پردیس در سال مالی ۱۴۰۰ است.